Ludzie tańca

Zdjęcie: Sławek  Bendrat

Pinku chirashi. Fot. z materiałów artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

Sławek Bendrat – tancerz, choreograf, reżyser. Studiował na wydziale pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Przez wiele lat jako tancerz był związany z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej w Poznaniu, biorąc udział w licznych premierach w kraju i na całym świecie (2000-2004: Virpi Pahkinnen, Ewa Wycichowska, Yossi Berg, Iwona Pasińska). Po wyjeździe z Polski, przez rok pracował Niemczech w teatrze w Nordhausen (Jutta Woerne,Renato Jones), a następne dwa sezony w Luzerner Theater w Szwajcarii jako tancerz i choreograf (współpraca z takimi artystami, jak: Verena Weiss, Koffie Koko, Anna Sokolov, Serge Campardon).

W Szwajcarii współpracował również z Klein Theater w Lucernie i SIWC (Schweizeriches Internationaler Weiterbildungskurs in Choreographie Zurych) w Zurychu (z Reinhild Hoffmann, Philipe Saire, Susanne Linke, z Ginette Laurin). Kolejne dwa lata pracował w zespole Baletu Narodowego w Marsylii (Ballet National de Marseille) kierowanego przez Frederica Flamanda, gdzie oprócz ról w bieżącym repertuarze, stworzył własną choreografię Le Manque, a ponadto pracowął z takimi twórcami jak: Nacho Duato, Yasu Endo, Lucinda Childs.

Latem 2008 roku wspólnie z Dominikiem Krawieckim zrealizował film ID.W 2010 roku otrzymał nagrodę za solo Pinku chirashi w konkursie na choreografię solową Baltic Movement Contest, towarzyszącym I Gdańskiemu Festiwalowi Tańca. Rok później w Bernie stworzył grupę Pink Mama Theatre w składzie: Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki, Simon Reimold, Angelika Rohrer. Przedstawienia zespołu są interdyscyplinarne, równorzędną rolę w nich stanowią: taniec, śpiew, tekst. Aktualnie artysta występuje w spektaklach zespołu PMT Escort i Afterparty oraz w solo Pinku chirashi. W Polsce prace artysty oraz Pink Mama Theatre można regularnie oglądać we Wrocławiu, dzięki inicjatywom/przeglądom performatywno-tanecznym organizowanym przez Adama Kamińskiego.

W Szwajcarii Bendrat pracuje również jako pedagog tańca, a jako tancerz współpracuje z Bernballet.

Fot. z archiwum artysty.
Fot. z archiwum artysty.
Pinku chirashi. Fot. z materiałów artysty.
Pinku chirashi. Fot. z materiałów artysty.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close