Ludzie tańca

Joanna Czajkowska

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagog
Zdjęcie: Joanna Czajkowska

Joanna M. Czajkowska. Fot. Krzysztof Bzdeń

Wersja do druku

Udostępnij

Joanna Czajkowska  – tancerka, choreografka, pedagog tańca. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Pedagogiki). Zdobyła dyplom artysty – tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka pracy doktorskiej o innowacjach w polskim teatrze tańca na Wydziale V Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (promotor prof. dr hab. Ewa Wycichowska), gdzie także wykładała reżyserię, dramaturgię i inscenizację spektakli tańca (2018/2019). Na początku swojej drogi twórczej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca Wojciecha Mochnieja i Melissy Monteros. Jako choreografka debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co dało początek istnienia Sopockiego Teatru Tańca (wcześniej pod nazwą: Teatr Okazjonalny)

Jest twórczynią i współtwórczynią choreografii do ponad 55 spektakli Sopockiego Teatru Tańca. Wraz z zespołem prezentowała swoje prace na wielu festiwalach w całej Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, Portugalii, Niemczech, na Litwie i Białorusi, w Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Argentynie, we Włoszech, w Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach. Autorka projektu badawczo – artystycznego Ciało otwarte łączącego metody pracy z obszaru teatru tańca z hawajską huną i mindfulness oraz kursu choreograficznego Dobre solo.  Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej. Prowadziła cykl wykładów z historii i teorii tańca w gdańskim Klubie „Żak”, wraz z Anną Haracz regularnie gościła w cyklu audycji realizowanych na żywo w Radiu Gdańsk pod tytułem Lekcje Tańca. Prowadziła cykl wykładów Teatr tańca. Historia i twórcy zorganizowany przez Teatr w Oknie i Wydział Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego. Z okazji Kongresu Kultury Polskiej 2009 przygotowała dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowanie Taniec współczesny w Trójmieście – raport. Jest członkinią Polskiego Forum Choreologicznego.

Prezeska Dance [SIC!] Association, pełni rolę dyrektorki i głównej producentki Sopockiego Teatru Tańca.

Jest laureatką licznych wyróżnień i nagród, z których najważniejsze to: brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2018), odznaka honorowa „Zasłużona dla kultury polskiej” (2010), Sopocka Muza (2015), stypendium dla twórców Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017), stypendium artystyczne Marszałka Województwa Pomorskiego (2009, 2010, 2011, 2015). Otrzymała także kilka nominacji: do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”, do nagrody „Osobowość Roku 2015” w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” oraz do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za wybitną kreację artystyczną w 2017 roku.

 

Zoom out. Powiększenie. Fot. Szymon Rogiński.
Zoom out. Powiększenie. Fot. Szymon Rogiński.
Transkrypcje. Fot. Jacek Sobociński.
Rosso Relativo. Fot. Jerzy Nowak.
Rosso Relativo. Fot. Jerzy Nowak.
Viva la Vida. Fot. Radosław Orłowski.
Fot. Andrzej Sip.
Fot. Adrzej Sip.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close