Kacper Lipiński– tancerz, grafik, projektant, fotograf. Urodzony w 1979 roku w Poznaniu, z którym związany jest do dziś. Na początku trenował sztuki walki i pracował jako ich instruktor. Swój kontakt z tańcem rozpoczął natomiast od 2-letniego instruktorskiego kursu z dziedziny tańca współczesnego, ukończonego dyplomem w 2003 roku.
W latach 2004-2008 związany był z Polskim Teatem Tańca, początkowo jako adept, a następnie tancerz. Występował m.in. w takich spektaklach, jak Przypadki Pana von K (chor. Ewa Wycichowska); Carpe Diem (chor.Ewa Wycichowska); Walk@ karnawału z postem (chor.Ewa Wycichowska), Apokalypsa (chor. Karine Saporta), Stop non stop (chor. Paulina Wycichowska); Gra2 i Gra3 (chor. Iwona Pasińska, 36/5ºC (chor. Magdalena Reiter; Beatus vir Qui (chor. Paulina Wycichowska; Lato (chor. Thierry Verger). Poza pracą w charakterze tancerza, Lipiński był także autorem kostiumów do dwóch spektakli PTT: Gra-3 i O-zone oraz instalacji wideo do spektaklu Wiosna – Effatha.
Studiował również na wydziale Historii Sztuki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,. Równolegle ze studiami rozpoczął działalność zawodową jako projektant (wnętrza, grafika, scenografia itp.), co spowodowało to rezygnację z wcześniejszego kierunku studiów i wznowienie edukacji na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2006 roku.otrzymał licencjat, a w lipcu 2009 – dyplom magisterski, którego elementem był performans ruchowy A słowo ciałem a z ciała słowo, zaprezentowany w ramach programu performatywnego Stary Browar Nowy taniec w lipcu 2009.
Poza wieloma realizacjami projektowymi (w dziedzinach: wnętrza, plakat, ilustracja) zajmuje się również projektami wideo i akcjami performatywnymi. Można tu wymienić np. performance w ramach wystawy UNISEX organizowanej przez galerie Enter w
Poznaniu; Różowy performance sylwestrowy w Miejskiej Galerii ARSENAŁ w Poznaniu; projekt performatywny Dźwięk nieprzejawiony, którego efektem była instalacja wideo eksponowana przez kolejne dwa tygodnie w przestrzeni galeryjnej, zrealizowany w ramach akcji Kamienice Sztuki – Bydgoszcz 2011; Position of A. Place number 33-CKKK – performance zrealizowany w ramach wydarzenia WIDMA MALINGRADU Poznań (11 sierpnia 2012) organizowanego przez galerię Malingrad na terenie Kontener art w Poznaniu przy współudziale festiwalu „Mi się tu podoba”; Position of A. Place nr.: M.1 – performance zrealizowany w ramach wydarzenia STILLON ,organizowanego przez galerię ON (Poznań 30 listopada 2012).
Jako artysta wideo współpracował z wieloma polskimi tancerzami i choreografami, m.in. Rafałem Urbackim (Mt 9,7), Mikołajem Mikołajczykiem (Z tobą chcę oglądać świat), a także Ewą Wycichowską (Wiosna Effatha). Tworzył również w obszarze performance art.
Debiutem choreograficznym Kacpra Lipińskiego było zrealizowane jako produkcja niezależna solo IME EKTASI, które swoją premierę miało także w poznańskim Starym Browarze w ramch cyklu Co z tym tańcem? (październik 2007). Połączył w nim projekcje wideo z ekstatycznym tańcem, opartym na figurze koła i powtórzeniach. Jego kolejne własne produkcje to projekt choreograficzny Du łe Du (obsada: Dorota Wacek, Kacper Lipiński, prezentacje w ramach oprzeglądu organizowanego w Warszawie przez Teatr tańca Zawirowania, maj 2008); solowy Testament (Mandala Performance Festiwal we Wrocławiu, 2011); projekt teatralny Niepamięć (rzeczywistość zakłamana) [Studium Teatralne S/T w Warszawie; projekt na tancerza, aktorkę i dwóch muzyków. Obsada: Anita Sokołowska, Kacper Lipiński, Krzysztof Kaliski, Cezary Kołodziej, czerwiec 2012); spektakl solowy Dziwne zdarzenie mistrza Ło/Strange case of master Ło Łódź (F R U – dwa P.F.K.I. (Polski Festiwal Kontakt Improwizacji, październik 2012). Najnowszy solowy spektkal artysty został zrealizowany w w ramach programu rezydejego Klubu Żak w Gdańsku (Rezydencja/Premiera) wOkOłO (opieka artystyczna: Trajal Harrell), którego premiera odbyła się w czerwcu 2013 w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2013. Struktura choreograficzna i układ spektaklu są stałe, spełniają funkcję ramy, niczym ekran telewizora lub komputera, w których zmieniają się jedynie obrazy i dźwięki. Jak news w mediach zmienia się z upływem czasu, tak, zależnie od czasu i miejsca spektaklu pojawiają się inne formy. Ideą jest tu zwrócenie uwagi na konkretne problemy, tematy istniejące wokoło, ale pomijane w głównym nurcie informacyjnym.
W latach 2011/2012 był stypendystą programu edukacyjnego Alternatywnej Akademi Tańca organizowanej przez Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy taniec w Poznaniu.
Od 2008 roku jest członkiem kolektywu Movements Factory, założonej w Poznaniu z inicjatywy Iwony Pasińskiej.Brał udział w następujących pracach kolektywu: Pustynia pary (festiwal Malta 2008); Gramy 4you we współpracy z Czesławem Mozilem (CK Zamek Poznań 2009); Saliga (festiwal Malta 2009; w tym projekcie również jako twórca kostiumów; Trop:Dance As Art (Teatr Wielki w Poznaniu 2010), Body land (w ramach projektu Miasto2, Poznań 2010).
Obecnie działa jako fotograf, projektant, tancerz i performer, starając się łączyć w swojej pracy sferę ruchu i sztuk wizualnych: doświadczenia malarskie, rysunkowe, wideo, jak i taneczne przekłada na sferę filmu animowanego. Działa również w sferze komercyjnej jako choreograf np. Art&Fashion Poznań 2009. Związany ze sceną muzyki elektronicznej jako VJ.
Od 2011 roku prowadzi zajęcia i rozwija autorski system ruchowy F.G.D (Fight Gravity Dance), łączący w sobie doświadczenia ruchowe oraz zasady operowania ciałem zaczerpnięte z technik tańca współczesnego i szeroko rozumianych sztuk walki, jak również elementy ćwiczeń wydolnościowych, charakterystycznych dla rozgrzewek i treningów sportowych.