Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK i Stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK zapraszają na Festiwal Badawczy Cecha Tańca – Preludium, który odbędzie się w dniach 29 września do 1 października 2023 roku w siedzibie tej Instytucji.

Wersja do druku

Udostępnij

To festiwal stworzony konkretnie na potrzeby Teatru ROZBARK. Uwzględnia między innymi pochodzenie i historię byłej kopalni Rozbark. Będzie się odbywać na scenie Teatru ROZBARK – w miejscu dawnej Cechowni (stąd też tytuł festiwalu). Miejsce to niegdyś służyło za poczekalnię, w której górnicy załatwiali swoje służbowe sprawy przed zjazdem „na szychta” lub po wyjeździe „na wierch”. W cechowni górnicy obchodzili m.in. barbórkowe uroczystości. Cechownia zaprojektowana była przez Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga. Tutaj nakręcono m.in. sceny do filmu Perła w koronie Kazimierza Kutza.

Jedną z interpretacji słowa „c e c h a” jest kontekst filozoficzny. „CECHA jest niesamodzielnym składnikiem rzeczy, dający się w niej wyróżnić tylko w drodze analizy myślowej”. Ta definicja tworzy trop do budowania programu festiwalu, który będzie prezentował różnorodne myślenie teatrem tańca, teatrem ruchu, teatrem ciała, teatrem fizycznym i eksplorowaniem ludzkich możliwości psychofizycznych w ciele. W związku z definicją słowa „cecha”, nasz festiwal badawczy będzie tworzony w oparciu o poznanie, czym/kim są teatry tańca, zespoły tańca współczesnego, tancerze, performerzy w swojej różnorodności? Czym się kierują? Jakie tworzą strategie w ogólnej działalności artystycznej? Jaką przeszli drogę? Czy od spontaniczności, intuicji, od przypadku? A może kontynuują drogę swoich mistrzów?

Program:

 1. Wystawa prac Agnieszki Kozyry Opowieści Robaka, wernisaż 29 września 2023 roku / Kawiarnia Teatru ROZBARK, godz. 19.00

2. Pokazy spektakli:

29 września 2023 roku, godz. 20.00, Scena Teatru ROZBARK

 • Joanna Brodniak Alexey Torgunakov
  in re-space of d-organization
 • Anna Piotrowska
  Balance of democracy, koncepcja, choreografia, design: Anna Piotrowska; tańczą: Kamil Bończyk, Daniel Zych; muzyka: Ekman GMMDI, Anna Piotrowska, Katarzyna Zioło
 • Small talk
  koncepcja, choreografia, wykonanie: Katarzyna Zioło; muzyka: Bad kingdom Moderat

30 września 2023 roku, godz. 19.00, Scena Teatru ROZBARK

 • Kolektyw Physical Arthouse
  Faded black
  Wykonawcy: Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak, Natalia Hass, Kalina Grupa, Marta Pelińska
 • Rocío Marano – Argentyna /Niemcy
  Insanity Solo

3. Warsztaty:

30 września 2023 roku, godz. 15.00–18.00
Maciej Sado
Warsztaty Break your habits

1 października 2023 roku, godz. 11.00–14.00
Warsztaty z Rocio Marano – Los† Ninjas Practice

Na spektakle i warsztaty wstęp płatny.
Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły:
link

Więcej informacji: link

Program

Festiwal Badawczy Cecha Tańca – Preludium, program. Materiały własne organizatorów

Grafika

Festiwal Badawczy Cecha Tańca – Preludium. Grafika: materiały własne organizatorów

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close