24 maja 2023 roku o godz. 18.00 w teatrze Junges Schauspielhaus w Düsseldorfie (Niemcy) zostanie zaprezentowany work in progress spektaklu LUXA Agaty Życzkowskiej i Kariny Szutko – kolektywu HOTELOKO movement makers. Wydarzenie to odbędzie się w ramach projektu Viral Visions.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Luksus to dobra materialne i drogie usługi trudno dostępne dla przeciętnego człowieka. Luksus to przyjemność, na którą większość z nas może sobie rzadko pozwolić. Spektakl LUXA to próba dotknięcia tematu luksusu dla kobiet w kontekście relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea dotknięcia naszej tożsamości poprzez masowe pragnienia i dążenia człowieka. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących kobiece atrybuty, jak drogie, ekskluzywne perfumy i kosmetyki, torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi. Jednak luksus ma wiele oblicz. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni wydobywany w Birmie, czyli kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. W kontekście klimatycznym i społecznym, szczególnie w przyszłości może stać się tym także woda pitna, która w wielu krajach już dziś jest nazywana niebieskim złotem – BLUE GOLD, ale także kakao, które kiedyś było cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskuje na wartości. Ale może to być też wolny czas dla kobiety albo możliwość decydowania o własnym ciele.

Realizatorzy:

Koncepcja i dramaturgia: Agata Życzkowska
Choreografia i wykonanie: Agata Życzkowska, Karina Szutko

Projekt realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy 2023.

Partnerzy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Centrum Promocji Kultury Praga Południe,  Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty, Arbeit und Leben DGB/VHS NRW e.V. / Viral Visions / Junges Schauspiel / Erasmus+

***

O artystkach:

Agata Życzkowska – choreografka, tancerka, aktorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów dyplomacja kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). Edukację taneczną zdobywała pod okiem takich twórców jak: Nadia Kevan, Ray Chung, Maria Marta Colusi, Natalia Iwaniec, Anna Godowska, Silje Solheim Johnsen, Weronika Pelczyńska, Michal Sayfan, Michael Getman, Lina do Carmo, Thomas Leabhart, Claire Heggen, Yves Marc, Akira Matsui, Iben Nagel Rasmussen, Eugenio Barba, Abani Biswas:Milon Mela; Jairo Cuesta, James Sloviak, Bruce Myers, Toshi Tsuchitori, Raúl Iaiza. Brała udział w projektach Fundacji Ciało/Umysł: była koordynatorką Festiwalu Ciało/Umysł (2012–2013) oraz współproducentką i reżyserką castingu obsady, a także performerką w spektaklu The SHOW MUST GO ON (choreografia: Jérôme Bel; 2011), brała udział w projekcie Family Affair kolektywu ZimmerFrei (2015), zrealizowała autorski film w ramach projektu 21 artystów na 21 wiek (2020) oraz performans Don’t Stop Me Now (2021).  Założycielka i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’ (2009) oraz kolektywu HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście spektakli tanecznych m.in. frau / mujer/ femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers, Darklena, Insta Show, Axiom of Choice i Extinction: REplay. Otrzymała stypendia w programie Mobilni w Kulturze w latach 2020–2021 oraz stypendium artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2023. Otrzymała nagrodę za spektakl Absolutely Fabulous Dancers na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz nagrodę za spektakl Axiom of Choice na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). Jej spektakle są prezentowane na polskich i  międzynarodowych festiwalach, m.in. Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwale Kalejdoskop i Art Weekend w Białymstoku, Festival Localize w Poczdamie (Niemcy), Danses-Cités w Carcassonne (Francja), Festival Dissidansa w Palermo (Sycylia), Festival Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania), Tanzmesse w Düsseldorfie (Niemcy).

Profil na Instagramie: https://www.instagram.com/agata_zyczkowska/

Strona internetowa:
http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/art_agata-zyczkowska/

Karina Szutko – tancerka, choreografka. Brała udział w warsztatach tańca współczesnego, które prowadziły Weronika Pelczyńska, Karolina Bartoń, Julia Adamczyk, Kamila Kwietniewska, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen oraz w warsztatach tańca towarzyskiego ze Stefano Terrazzino. Brała udział w projekcie Familly Affair włoskiego kolektywu ZimmerFrei w ramach Warszawskiej Sceny Tańca prowadzonej przez Fundację Ciało/Umysł (2015). Uczestniczy w regularnych zajęciach zespołu Now Folk, który prowadzi Anna Gilla-Małuj oraz w zajęciach Broadway Dance prowadzonych przez choreografkę Magdalenę Jelonek. W latach 2010–2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017), mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019) i mistrzynią Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO (Ossa 2020 i Raszyn 2021). Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursach tańca współczesnego i jazz/modern Solove 2020 i Solove 2021 w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Od 2018 roku współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers. Brała udział w spektaklu Insta Show (2018) w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz i reżyserii Agaty Życzkowskiej, który był wybrany do programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca 2019. Była uczestniczką warsztatów Podaj dalej taniec, które prowadzili Dawid Żakowski, Ewelina Sobieraj i Agata Życzkowska (2019). Zrealizowała wspólnie z Agatą Życzkowską muzykę do spektaklu EXTINCTION w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers (2021). W 2022 roku wzięła udział w nowej wersji spektaklu Extinction: REplay, która była prezentowana w Carcassonne (Francja), na Festiwalu Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania) oraz w Düsseldorfie podczas Internationale Tanzmesse nrw w Theater der Klänge. Uczestniczka projektów Dance Highways i Viral Visions w ramach programu Erasmus+. Jest autorką logotypu HOTELOKO movement makers i logo do projektu Viral Visions. Gra na pianinie i gitarze.

Realizatorzy:

 

Koncepcja i dramaturgia: Agata Życzkowska

Choreografia i wykonanie: Agata Życzkowska & Karina Szutko

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close