17 czerwca 2023 roku odbędzie się kolejna, już 16. edycja Nocy Teatrów i Kraków stanie się wielką teatralną sceną. Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia 66 spektakli, w tym 8 przedstawień plenerowych, w realizację których zostało zaangażowanych 10 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych. Organizatorzy zaplanowali między innymi spektakle taneczne i performanse.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklach tanecznych:

  • Krakowskie Centrum Choreograficzne (Nowohuckie Centrum Kultury), aleja Jana Pawła II 232, Kraków

godz. 19.00, Czterdzieści, reż. Barbara Bujakowska.
Rezerwacja: tel. 12 644 02 66 w. 56, rezerwacja@nck.krakow.pl

  • Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

godz. 18.30, Dzikorosła Katarzyny Żeglickiej
Opis: link

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 14 czerwca br. w kasie biletowej Cricoteki

  • Plac przed Synagogą, ul. Szeroka 24, Kraków

godz. 18.00, Echa Teatru Migro, w reżyserii Moniki Kozłowskiej. Opis: link

  • Podwórko Nowohuckiego Centrum Kultury, aleja Jana Pawła II 232, Kraków

godz. 18.00, Koliber Teatru Nikoli – premiera

  • Rynek Podgórski, Kraków

godz. 20.30, Arcadia Teatru KTO w choreografii Eryka Makohona: link

***

O Nocy Teatrów:

W Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów, 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne. Wszystkie te instytucje angażują się w Noc Teatrów i współpracują, chcąc pokazać publiczności to, co najciekawsze w repertuarach. Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych.

Przedstawienia w ramach tegorocznej XVI Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach krakowskich teatrów, jak też w plenerze: na placu przed Starą Synagogą, w przestrzeni Dworku Białoprądnickiego, w Rynku Podgórskim, na podwórku Nowohuckiego Centrum Kultury, na Bulwarze Inflanckim a nawet na parkingu Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8.

− Noc Teatrów odbywa się w Krakowie od 2007 r. To przedsięwzięcie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają się spotkania z aktorami i ludźmi teatru, zwiedzanie teatralnych zakamarków oraz multimedialne prezentacje. Zgodnie z tradycją w tę jedną noc nasze miasto stanie się wielką sceną teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą. Wszystkie instytucje uczestniczące w Nocy Teatrów przygotowały ciekawe propozycje. Warto zapoznać się z programem i zaplanować udział w wydarzeniu – do skorzystania z bogatej oferty Nocy Teatrów zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Nocne propozycje krakowskich teatrów

Teatr Bagatela zaprosi widzów na spektakl Zimne ognie w reż. Macieja Sajura – szaloną, poetycką absurdalną komedię o teatrze, sztuce i jej twórcach oraz na spektakle: Pani Pylińska i sekret Chopina, autobiograficzną opowieść Erica-Emmanuela Schmitta, i Pitaval, historie kryminalne Krakowa w piosenkach, o którym autorka tekstów, Patrycja Babicka, mówi: Zabieramy Was w muzyczną podróż po Krakowie szlakiem zbrodni. Wędrujemy po ciemnych, dusznych podwórkach i piwnicach. Zaglądamy do okien starych kamienic i patrzymy człowiekowi w oczy.

Teatr Ludowy przygotował dwa spektakle: na Dużej Scenie Teatru można będzie zobaczyć nawiązującą do światowej popkultury, musicalową interpretację Ballad i romansów – spektakl Ballady i romanse. Horror School Musical w reż. Ewy Rucińskiej, natomiast Scena Pod Ratuszem zaprasza na Śmierć komiwojażera w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, inscenizację jednego z najwybitniejszych dramatów Artura Millera nagrodzonego nagrodą Pulitzera.

Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje dwa monodramy. Na Małej Scenie można będzie zobaczyć spektakl Materiały do Medei w reż. Jakuba Porcariego, natomiast na Dużej Scenie spektakl Byk wg Szczepana Twardocha w reż. Roberta Talarczyka.

Z myślą o najmłodszych widzach Teatr Groteska przygotował przedstawienie Detektyw Pozytywka w reż. Katarzyny Deszcz. Natomiast dorośli widzowie będą mogli obejrzeć w Sali Kopułowej spektakl Balladyna w reż. Bogdana Cioska, a na Dużej Scenie gościnny recital Alony Szostak.

Teatr Scena STU zaprosi widzów na spektakl będący adaptacją prozy Michaela Endego, niemieckiego autora powieści z gatunku fantasy Labirynt. 13 bajek dla dorosłych w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl poświęcony jest pamięci Jerzego Treli.

Najmłodsza krakowska scena Krakowski Teatr Variété zaprezentuje ostatnią premierę Do dwóch razy sztuka w reż. Anny Gryszkówny. Podczas spektaklu zostaną wykonane standardy klasyki amerykańskiego jazzu i muzyki rozrywkowej takich artystów jak: Frank Sinatra, Louis Armstrong czy Nina Simone.

Jakie jeszcze propozycje przygotowały krakowskie instytucje? Na Nowej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostanie zaprezentowane przedstawienie oparte na motywach sztuki Freda Apkego Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne w reż. Ewy Kaim, natomiast Akademia Sztuk Teatralnych zaprosi widzów na przedstawienie Świat gdzieś indziej (reż. Marcin Czarnik – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego). Z kolei w Teatrze im. Juliusza Słowackiego widzowie będą mogli zobaczyć spektakl Smok w reż. Jakuba Roszkowskiego, a w Domu Machin Pani Bovary. Możliwa historia w reż. Małgorzaty Jakubowskiej-Raczkowskiej.

Sceny plenerowe i nieinstytucjonalne

Bogatą panoramę krakowskich teatrów tworzą również teatry nieinstytucjonalne, działające jako stowarzyszenia, fundacje czy indywidualne byty organizacyjne. Występują nie tylko w typowych salach teatralnych, ale i w nieoczywistych przestrzeniach naszego miasta, takich jak dziedzińce, sale w domach kultury i kluby, a nawet zaaranżowane do funkcji artystycznych piwnice. Mocną reprezentację tego nurtu zobaczymy również podczas Nocy Teatrów w plenerach Krakowa.

Bulwar Inflancki stanie się sceną dla Grupy Zatrzymać Obrotówkę (Fundacja Wszyscy Obecni), która zaprezentuje spektakl Nowe szaty cesarza. Przed Dworkiem Białoprądnickim zobaczymy Cinema Circus Tetiany Voroniuk oraz Serce Don Juana Krakowskiego Teatru Ulicznego. Przed synagogą na Szerokiej zobaczymy Echa Teatru Migro, na Rynku Podgórskim Arcadię Teatru KTO, TotoTitoTamto Teatru Jednej Miny oraz Opowieści Ziemi Teatru Ognia Los Fuegos.

Przy Składzie Solnym (ul. Na Zjeździe 8) premierowo zostanie zaprezentowany spektakl Carpaccio w stylu Wschodnim, przygotowany przez ELOE Theater of Noise, a przed Nowohuckim Centrum Kultury – Koliber Teatru Nikoli (to także premiera). Z kolei Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży ul. Wietora 15 zaprasza na Strachanki Stowarzyszenia EKSIT i Historię jednego kija.

Zamiast dobranocki

Na program tegorocznej Nocy Teatrów składają się również propozycje dla najmłodszych widzów. Oprócz wymienionych spektakli plenerowych takich jak: Cinema Circus, Koliber, Nowe szaty cesarza czy TotoTitoTamto młodszej publiczności proponujemy Bagaż uczuć Fundacji Sztukarnia – przy Krakowskim Forum Kultury, a także propozycje Teatru Figur Kraków: Opowieści dla Sofijki oraz Bracia Polarnej Zorzy. I oczywiście w programie mamy także wspomniany już spektakl Detektyw Pozytywka z repertuaru Teatru Groteska.

Nieodpłatne wejściówki

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny – warto jednak pamiętać, że na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Można je odbierać od 14 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://krakowskienoce.pl/noc_teatrow oraz w mediach społecznościowych (Facebook oraz Instagram).

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje wydarzenie we współpracy z teatrami miejskimi. Program przygotowany przez teatry nieinstytucjonalne koordynuje Teatr KTO.

Noc Teatrów to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza nadchodzącą Nocą Teatrów i zrealizowanymi już tegorocznymi edycjami Nocy Kin Studyjnych, Nocy Muzeów oraz Nocy Tańca, krakowianie i goście mogą wziąć udział także w Nocy Jazzu (15 lipca), Nocy „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Nocy Poezji (8 października).

Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Program każdej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego.

Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL

Program wydarzenia:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close