Balet Cracovia Danza zaprasza na Galę Baletową z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Odbędzie się ona 26 kwietnia 2023 o godz. 19.00 w Krakowskim Teatrze Variété.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Wieczór, zatytułowany Dzień Tańca z Cracovia Danza, ma za zadanie nie tylko zwrócenie uwagi na piękno tańca, ale także konsolidowanie środowiska tanecznego, docenienie tancerzy, a także wszystkich, którzy na co dzień pomagają i sprzyjają sztuce baletu.

Galę otworzy program barokowy, który jest hołdem dla Jeana-Georges’a Noverre’a, tancerza i francuskiego choreografa. To data chrztu – 29 kwietnia 1727 roku – tego wybitnego reformatora baletu została uznana w 1982 roku przez UNESCO za Międzynarodowy Dzień Tańca.

Głównym artystycznym akcentem uroczystości będzie spektakl baletowy w wykonaniu Cracovia Danza – Pan Twardowski. Ale bajka! Przedstawienie, oparte na muzyce Stanisława Moniuszki, przenosi w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca. W części pierwszej – choreografia i inscenizacja autorstwa Aliny Towarnickiej – przedstawia historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana choreograficznie przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza Pani Twardowska. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – bo „gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!”.

Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki (m.in. słynna uwertura Bajka), zaś całość dopełniają kostiumy projektu Bożeny Pędziwiatr oraz maski stworzone przez Jonathana Fröhlicha, które w zabawny sposób oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu. Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki!

Realizatorzy:

Muzyka: Stanisław Moniuszko
Choreografia: Alina Towarnicka, Dariusz Brojek
Kostiumy, scenografia: Bożena Pędziwiatr

Obsada:
Pani Twardowska: Marta Yildiz
diablica, panna temperamentna, szlachcic: Nikoleta Giankaki
diablica, panna romantyczna, szlachcic: Małgorzata Nabrzeska
diablica, panna ponętna, szlachcic: Anna Szczotka
Pan Twardowski stary: Krzysztof Antkowiak
Pan Twardowski młody – Georgij Andrejczenko
wierzyciel, przyjaciel, szlachcic: Michał Kępka
wierzyciel, przyjaciel, szlachcic: Filip Świeczkowski
diabeł: Maxim Berko

Więcej informacji: link 1, link 2

Zdjęcie

Balet Cracovia Danza „Pan Twardowski. Ale bajka!”. Fotografia: Tomasz Korczyński

Zdjęcie

Balet Cracovia Danza „Pan Twardowski. Ale bajka!”. Fotografia: Tomasz Korczyński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close