„Pamięć miasta” to cykl wydarzeń tanecznych i performatywnych (spektakle, warsztaty, projekt społeczny, dyskusje) układających się w program pierwszego festiwalu tańca współczesnego w Częstochowie, który rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 21 czerwca.

Wersja do druku

Udostępnij

Od organizatorów:

Pragniemy podkreślić znaczenie tańca dla miasta, a naszym celem jest znalezienie pomostu pomiędzy przeszłością, a obecną kulturą tańca współczesnego. Wychodzimy od bogatej historii tańca w dawnej, przedwojennej Częstochowie, poprzez przypomnienie tradycji tanecznych związanych ze szkołą tańca Mendla Lubeńskiego (1914-1933), szkołą tańca Tacjanny Wysockiej czy Szkołą Rytmicznej Gimnastyki, Plastyki i Tańców – Kosteckiego. Proponujemy program festiwalu skupiony na tańcu w wielu jego przejawach, łączący lokalną społeczność taneczną i mieszkańców miasta. Pragniemy również odwołać się do wielokulturowych tradycji i korzeni miasta Częstochowy i przypomnieć o obecności w niej Żydów, ale i innych nacji: Niemców, Rosjan, Anglików i Francuzów.

Po serii warsztatów – z tańców żydowskich (prowadzenie: Marta Pietruszka, Ilona Gumowska i Iwona Olszowska), metody Gaga (Natalia Iwaniec) i tańca konceptualnego (Magda Przybysz) – część performatywną rozpocznie niezwykły spacer performatywny z udziałem seniorek i seniorów z częstochowskiego Uniwersytetu III Wieku, uczennic i uczniów Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego oraz tancerzy z Częstochowskiego Teatru Tańcu.

Spacer rozpocznie się 10 czerwca o godz. 15.00. Jego celem jest upamiętnienie społeczności żydowskiej oraz jej wkładu w rozwój kulturalny, ekonomiczny i handlowy miasta. Spacer z przewodnikiem z Muzeum Żydów Częstochowian po Starym Mieście zakłada poznanie historii tej społeczności, w miejscach szczególnie ważnych dla ich codzienności w różnych okresach. Planowane są performanse typu site specific na Starym Rynku, na Placu Bohaterów Getta oraz przy Filharmonii, gdzie kiedyś stała tzw. nowa synagoga. Taniec, improwizacja, tradycyjne tańce żydowskie mają posłużyć za uniwersalny język łączący różne grupy, kultury, historie w jednym miejscu. Widowisko ma przyciągać uwagę, ale i budzić refleksję zgromadzonych widzów, jak i przypadkowych mieszkańców poruszających się po mieście.

W programie ponadto:

8 czerwca

Gra w Częstochowanego Magdy Przybysz – pokaz powarsztatowy

11 czerwca

Sylwia Hanff, Dybuk. Pieśń nad pieśniami

Młoda Scena Tańca, Stowarzyszenie „Przestrzeń Ruchu”

PHYSICAL ARTHOUSE, Ukochany kraj, umiłowany kraj

Prelekcja dr Agaty Siwiak Pamięć / Holocaust / Choreografia

12 czerwca

Teatr Migro, Echa I

Sylwia Hanff, Dybuk. Pieśń nad pieśniami

Panel dyskusyjny Przedwojenna kultura tańca w Częstochowie, a inne ośrodki kultury w Polsce

17 czerwca

Michał Przybyła, This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing

Marzena Krzemińska, Too beautiful

Panel dyskusyjny Współczesna kultura tańca w Izraelu i jej wpływy

21 czerwca

Muzyczne re-transmisje – EXODUS w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz chóru Trondheim Symphony & Orchestra

Więcej informacji: https://www.fundacjaperforma.com/pamiec-miasta

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt Pamięć miasta – performatywny spacer i performance site-specific w przestrzeni miejskiej jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Projekt jest współfinansowany ze środków Stowarzyszenia Związek Artystów Scen Polskich oraz Spectacle Vivant en Bretagne.

Projekt Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii realizowany w ramach Programu Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki w ramach MF EOG 2014–2021.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Związku Artystów Scen Polskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close