Autor: Mariusz Żwierko

17.05.2023 Mariusz Żwierko

Tradycje i tańce milenialsów nie tylko warszawskich. Ku wiośnie.

Urodziłem się pierwszego dnia wiosny. Może właśnie dlatego szczególnie upodobałem sobie wszelkie wiosenne zwyczaje, obrzędy, tradycje dawne i nowsze. Marcowa równonoc i to, co dzieje się po niej, to w wielu kulturach świata bardzo ważny okres – czas zmian, odrodzenia, powstania nowego życia, wzmożonej aktywności. Zapraszam do krótkiej opowieści o tym, co działo i dzieje się w Warszawie od późnej zimy do wczesnego lata w środowisku tańca ludowego, tradycyjnego, scenicznego i użytkowego. Będzie to połączenie subiektywnych wizji rzeczywistości i szerszych kontekstów społeczno-kulturowych. Obrałem perspektywę warszawską nie tylko dlatego, że mieszkam w tym mieście od równo dwóch dekad, ale także z...

12.04.2023 Mariusz Żwierko

Kubek retro z napisem Folk | lor | yzm

„Dzień dobry, cześć i czołem!” – taki napis widnieje na jednym z moich kubków barowych, których jestem fanem. Klasyczne kubki tego typu mają pojemność 330 ml, ten jest wersji XXL, limitowanej – mieści aż 500 ml cieczy. Pół litra wody, kisielu, budyniu, kakao albo porządną porcję porannej kawy z wegańskim substytutem mleka lub napar z ziół kupionych na Podlasiu. Pamiętam smak kompotu pitego z porcelanowego kubeczka na stołówce szkolnej. Czy jest w Polsce jakiś milenials albo boomer, który nie pił w przedszkolu kawy zbożowej z mlekiem z takiego naczynia?

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close