Ludzie tańca

Katarzyna Gdaniec

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagożka
Zdjęcie: Katarzyna Gdaniec

Wersja do druku

Udostępnij

Katarzyna Gdaniec – choreografka, tancerka, pedagożka. Urodziła się w Gdańsku. Od ósmego roku życia poświęciła się gimnastyce artystycznej. Wygrała Mistrzostwa Europy Juniorów w tej dyscyplinie. Studiowała w Akademii Waganowej w Sankt Petersburgu oraz w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku. W 1983 roku zdobyła I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku oraz Prix de Lausanne. W roku 1985 została członkinią grupy Ballet du XXe Siècle (Balet XX Wieku) Maurice’a Béjarta, gdzie była główną tancerką do roku 1992. Już w 1987 roku Katarzyna Gdaniec stworzyła swoje pierwsze choreografie, zaprezentowane podczas warsztatów dla młodych choreografów, zorganizowanych przez Ballet du XXe Siècle. Później oddała się choreografii całkowicie, będąc współautorką ponad 40. choreografii.

Compagnie Linga

W 1992 roku, Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo założyli Companie Linga (symbol płodności w hinduizmie). W roku 1993 zespół przebywał na rezydencji artystycznej w Octogonie – Théâtre de Pully w szwajcarskiej Lozannie, gdzie przy wsparciu władz miast Pully i Lozanny, szwajcarskiego kantonu Vaud oraz Szwajcarskiej Rady Kultury Pro Helvetia stworzono stałą przestrzeń dla badań choreograficznych.

Obejmując refleksją wpływ polityki i kwestii społecznych na ciało i ruch, zespół stworzył język choreograficzny, który przyczynił się do wykształcenia jednego z najbardziej znaczących repertuarów w kraju i za granicą.

W roku 2017 Companie Linga obchodziła 25. rocznicę założenia.

Współpraca międzynarodowa

Compagnie Linga współpracowała z wieloma instytucjami w Szwajcarii i poza jej granicami, takimi jak opery w Lozannie, Dreźnie, Florencji, Ankarze, Samsun, Teatr Narodowy w Mannheim, Baletem Pomorza Przedniego w Niemczech, Narodowym Baletem Portugalii, Festiwalem w Avenches, ARTE TV oraz orkiestrą WDR.

Działalność edukacyjna

Katarzyna Gdaniec współpracowała z wieloma ośrodkami szkoleniowymi w Szwajcarii i poza jej granicami, w tym z Centrum Szkoleń Artystycznych, ucząc technik tańca, prowadząc warsztaty i spotkania typu master class, tworząc choreografie dla studentów lub przystosowując do celów szkoleniowych choreografie z repertuaru Compagnie Linga. Innymi instytucjami, z którymi współpracowała Gdaniec są genewskie CFPAA, gospodarz sekcji tańca współczesnego CFC, Szkoła Tańca Rosella Hightower w Cannes (ESDC), lozańskie Marchepied, rzymskie Corso di Aggiornamento Professionale for Insegnanti di Danza oraz Corsi Alta Formazione, od Aterballetto do Reggio Emilia.

Programy

2004 – 2010, Festiwal Miejski, Lozanna

1997- Festiwal „Les nuits de la danse”, jeden z dyrektorów artystycznych, Pully

Nagrody

2017 – Nagroda Kultury Miasta Gdańska

2017 – zdobywca nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP)

2015 – Nagroda Danzatalenti, Genua

2012 – Grand Prix Fundacji Kultury Kantonu Vaud

2001 – Nagroda w dziedzinie Tańca dla Młodych Twórców, Fundacja ds. Promocji i Twórczości Artystycznej Kantonu Vaud

1995 – Nagroda im. Leonida Massina, Positano

1995 – Nagroda Hanowerskiego Konkursu Tańca

Jurorka

2018 – Międzynarodowy Konkurs Tańca, Balet Tripudium, Mediolan

2017 – XX ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego, Gdańsk

2011 – Bałtycki Konkurs Ruchu, Gdańsk

1996 – Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Działalność społeczna

1993 – 2015, Stowarzyszenie Tańca Współczesnego Kantonu Vaud, członek komitetu

2011 – 2013, Stowarzyszenie Lozanna – Stolica Tańca, członek komitetu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close