Ludzie tańca

Paweł Koncewoj

  • tancerz
Zdjęcie: Paweł Koncewoj

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Paweł Koncewoj – pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się w Berezynie na Białorusi jako Pavel Kantsavy. Tańca uczył się początkowo w Państwowej Szkole Baletowej w Mińsku, następnie w Państwowej Szkole Baletowej w Krasnodarze i w Państwowym Instytucie Kultury w tym samym mieście. W 2003 roku rozpoczął pracę jako tancerz w Krasnodarski Teatr Baletu Jurija Grygorowicza. W 2007 roku przyjechał do Polski i zaangażował się jako solista do baletu Teatru Muzycznego w Lublinie. W tym samym roku przeniósł się do Warszawy do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2009 roku awansował na stanowisko solisty Polskiego Baletu Narodowego.

Na warszawskiej scenie wykreował wiele pierwszoplanowych ról w repertuarze klasycznym i współczesnym. Widzowie podziwiają go jako Tristana i Zawistnego barona w Tristanie, Księcia w Dziadku do orzechów, Mercutia w Romeo i Julii, Błękitnego Ptaka w Śpiącej królewnie, Błazna w Kopciuszku i Syna w Synu marnotrawnym. Wykonuje także partie: Złoty Bożek i fakir Magdawieja w Bajaderze, Brat Klary i Taniec rosyjski w Dziadku do orzechów, Benno w Jeziorze łabędzim, Solista bolera oraz Mistrz (Schumann) w Chopinie, artyście romantycznym, Lewin w Annie Kareninie, Para Naszych w I przejdą deszcze…, Młody mężczyzna w Święcie wiosny Bejarta, Król Myszy w Dziadku do orzechów. W choreografiach współczesnych tańczył partie solowe w: When You End and I Begin… Bondary, Kurcie Weillu i In Light and Shadow Pastora, For a While Tyskiego, Pocałunkach Wesołowskiego, The Green Wubbe i Wacławie Bablidze, Demetriusz i Fujara w Śnie nocy letniej Johna Neumeiera, Basilio w Don Kichocie Alexeia Fadeyecheva.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close