Gdańsk: „Dada Fest – Wariacja no XXV” – jubileusz 25-lecia Teatru Dada von Bzdülӧw

Zdjęcie: Gdańsk: „Dada Fest – Wariacja no XXV” – jubileusz 25-lecia Teatru Dada von Bzdülӧw

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W grudniu 2017 roku gdański Teatr Dada von Bzdülöw obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Teatr założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 w Gdańsku był jednym z pierwszych polskich zespołów w Polsce, które propagowały nowy taniec i teatr tańca po 1989 roku. W unikalny sposób połączył tradycję polskiego teatru z amerykańskimi i europejskimi doświadczeniami, tworząc w krótkim czasie rozpoznawalny i wyjątkowy język wypowiedzi scenicznej. Funkcjonujący nieprzerwanie przez dwadzieścia pięć lat zespół stworzył dotychczas blisko 50 przedstawień, które wpisały się w historię polskiego teatru i tańca, i co najważniejsze, były i wciąż są inspiracją dla aktywności twórczej kolejnych generacji choreografów i tancerzy.

Obchody w formie trzydniowego festiwalu „Dada Fest – Wariacja no XXV” z jednej strony mają być swoistym spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej – okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli.

Zobaczymy zarówno dorobek tej części artystów i przyjaciół Teatru Dada von Bzdülöw, którzy pracują obecnie poza granicami kraju, prowadząc samodzielną działalność choreograficzną i wpisując się w istotny sposób w obieg międzynarodowy, jak Magdalena Reiter, Rafał Dziemidok, Aurora Lubos Odbędą się także trzy inne wydarzenia performatywne z udziałem gdańskich tancerzy, którzy działali w teatrze Dada. Pierwsze z nich, pod nazwą Dada Replay to jednorazowy 5-osobowy happening, który zrealizuje Anna Steller, tancerka i choreografka także związana z Teatrem Dada od 1992 roku. Drugie będzie prezentacją nowego spektaklu solo Uli Zerek Ekspozycja, zaś trzecie wydarzenie, pod tytułem Niebo, jest duetem stworzonym przez Tatianę Kamieniecką i Olega Dziewanowskiego, grającego w nim muzykę na żywo.

W ramach wydarzenia zaplanowano również prezentację najnowszego spektaklu Teatru Dada – Dzisiaj, wszystko –  zrealizowanego z zespołem przez Jakuba Truszkowskiego.

 

W ramach festiwalu „Dada Fest – Wariacja XXV” w Audytorium ASP odbędzie się również panel dyskusyjny, którego głównym tematem będzie rola Teatru Dada w historii polskiego teatru i tańca. Stronę merytoryczną i organizacyjną panelu wspierać będzie środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, a panel poprowadzi Barbara Świąder-Puchowska, koordynacja Ula Zerek.

Ponadto w programie m.in. uroczysty bankiet i set DJ-ski Kasi Wolińskiej.

Festiwal „Dada Fest – Wariacja no XXV” ma mieć zatem wymiar święta tańca, Teatru Dada i tancerzy, którzy współtworzyli na przestrzeni lat najważniejsze spektakle zespołu, w połączeniu z refleksją o tym co powstało dotychczas i z uważnym spojrzeniem na przyszłość tańca w Gdańsku i w Polsce, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się w 2019 roku Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku.

PROGRAM:

 

Piątek 8 grudnia

Klub Żak

godz. 19.00 – Zbliżenia Magdalena Reiter

godz. 20.30 – Moje życie we łzach Rafał Dziemidok i Ewa Garniec

Sobota 9 grudnia

ASP Audytorium/ partner: Instytut Kultury Miejskiej

godz. 12.00-14.00 – panel dyskusyjny Dada von Bzdülöw w historii polskiego teatru i tańca

wstęp wolny

Teatr Wybrzeże

godz. 18.00 – Witajcie/Welcome Aurora Lubos/ Czarna sala

godz. 19.00 – Niebo Tatiana Kamieniecka i Oleg Dziewanowski/ Malarnia

godz. 20.00 – Dzisiaj, wszystko Teatr Dada/ Duża Scena

godz. 21.30 – Bankiet galowy Dada XXV / foyer

godz. 22.00 – Kasia Wolińska DJ Set / foyer

Niedziela 10 grudnia

Teatr Wybrzeże

 

godz. 18.00 – Ekspozycja Ula Zerek/ Czarna sala

godz. 19.00 – Dada Replay Anna Steller/ Malarnia

godz. 20.00 – Dzisiaj, wszystko Teatr Dada/ Duża Scena

godz. 21.30 –  After Party – Red Light Pub / wstęp wolny

Festiwal Dada Fest – Wariacja no XXV zrealizowano w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzania artystyczne – Teatr i Taniec”.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Gdańsk: Klub Żak, aleja Grunwaldzka 195/197/ Akademii Sztuk Pięknych, Targ Węglowy 6/Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close