Sanatorium w choreografii Agaty Ambrozińskiej-Rachuty oraz Kariny Adamczak-Kasprzak to kolejne przedstawienie solistek Polskiego Teatru Tańca nawiązujące do twórczości najważniejszych polskich pisarzy. Inspiracją do powstania spektaklu Sanatorium jest proza Brunona Schulza, a zwłaszcza tekst Sanatorium pod klepsydrą oraz jego adaptacja filmowa w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Szczególną rolę będzie pełnić w przedstawieniu warstwa multimedialna, przygotowana przez Daniela Stryjeckiego.
Zderzenie dwóch światów, schulzowskiego oraz świata ruchu i tańca może być nową propozycją odczytania jego twórczości. Autorki spektaklu oparły swoje kreacyjne działania na interdyscyplinarności i wielopłaszczyznowości środków artystycznych. Proces twórczy łączy formy ruchowe i taneczne muzyczne i audiowizualne oraz inne działania realizowane w przestrzeni sztuk wizualnych. W warstwie ruchowej autorki choreografii oparły się na improwizacji oraz indywidualnych predyspozycjach psychoruchowych zaproszonych do współpracy artystów.
Całość procesu przebiegała w formule laboratorium twórczego, gdzie indywidualny gest każdego z artystów wpływał na ostateczny kształt spektaklu. W warstwie wizualnej wykorzystane są w sposób szeroki i niestandardowy multimedia np.: na scenie pojawiać się będą tancerze jako „ekrany”, na których wyświetlana będzie projekcja, która zbudowana jest na bazie grafiki, kolorów oraz elementów hiperrealistycznych.
Bilety na premierę spektaklu Sanatorium można nabywać w impresariacie PTT, kasie CK Zamek oraz na stronie: bilety@ptt-poznan.pl.
Cena biletów: 40 zł/20 zł
Przed spektaklem, o godz. 18.30 w holu balkonowym CK Zamek, odbędzie się wykład Jąkanie można wyleczyć!, prowadzony przez dyplomowanego logopedę – Bernadetę Dziekan-Standowicz. Wstęp wolny.
Choreografia i reżyseria: Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta
Kostiumy: Adriana Cygankiewicz
Video i reżyseria światła: Daniel Stryjecki
Muzyka: Bester Qartet, Jello Biafra i No Means No, Robert R, Kira Skov, W. A. Mozart
Realizacja światła: Mariusz Porada, Przemysław Gapczyński
Realizacja dźwięku: Zuzanna Majewska, Mateusz Rogaliński
Inspicjent: Mariola Hendrykowska
Kierownik zespołu artystycznego: Anna Gruszka
Kierownik techniczny: Grzegorz Okupniak
Organizacja produkcji: Katarzyna Anioła
Obsada:
Józef – Artur Bieńkowski
Doktor Gotard, pensjonariusz, subiekt – Zbigniew Kocięba
Konduktor, pensjonariusz, subiekt – Marcin Motyl
Adela , pensjonariuszka, subiekt, pielęgniarka – Agata Ambrozińska-Rachuta
Matka, pensjonariuszka, subiekt, pielęgniarka – Karina Adamczak-Kasprzak
Bianka, pensjonariuszka, subiekt, pielęgniarka – Agnieszka Fertała
Subiekt, pensjonariusz – Adrian Radwański