Warszawa/Centrum w Ruchu/„Show and Tell”: Fragmenty prac Karola Tymińskiego, Magdy Ptasznik, Izy Szostak, Oli Osowicz, Izabeli Chlewińskiej

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w Ruchu/„Show and Tell”: Fragmenty prac Karola Tymińskiego, Magdy Ptasznik, Izy Szostak, Oli Osowicz, Izabeli Chlewińskiej

Fot. Marta Ankiersztejn, materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji 6. urodzin artyści tworzący kolektyw Centrum w Ruchu organizują  Show and Tell. Będzie to pierwsze, od momentu powstania, wspólne spotkanie jedenastu indywidualnych języków twórczych. To format, który pomieści pokazy dwudziestominutowych fragmentów prac, rozmowy, praktyki i prezentacje. Twórcy zaprezentują zarówno fragmenty spektakli, które miały już swoją premierę i z powodzeniem wystawiane są na scenach polskich i europejskich festiwali, jak i pokazy w procesie, skupiające nowe pomysły, związane z obecnie realizowanymi projektami.

Program Show and Tell:

 

Sobota, 23 marca

Godz. 15.00-19.00

Karol Tymiński Ogrodnik lecture-performance + instalacja

W świetle obecnej inwazyjnej ingerencji człowieka w ogólnie rozumianą ekologię Karol Tymiński poszukuje artystycznego języka, który mógłby poprzez potencjalne uwrażliwienie jednostki na byty nieludzkie (organiczne i nieorganiczne) zdestabilizować konsument-centryczną dynamikę relacji pomiędzy człowiekiem a jego środowiskiem. W procesie, o którym Tymiński opowie podczas wykładu, artysta posługuje się rozwijanym przez niego pojęciem między-materialnej erotyki, która mówiąc o „niewyobrażalnej miłości” pomiędzy człowiekiem a „rzeczą” stawia nowe pytania wobec przekonań o seksualności, ciele i tożsamości.

Koncept, choreografia, wykonanie: Karol Tymiński

Magda Ptasznik Climat fiction (cli-fi) lecture-performance

Climat fiction (cli-fi) to projekt badawczy, w którym artystka eksploruje spekulatywną moc choreografii. Przygląda się możliwościom wytwarzania fikcji, wirtualnych alternatyw przestrzeni i aktywowania nowych wyobrażeń przyszłości środowiska. Projekt obejmie działania performatywne, których nie można przypisać jednej dziedzinie. Osadzony w myśleniu choreograficznym eksplorować będzie zróżnicowane formaty wydarzeń jak spacer, oprowadzanie, instalacja czy intymny performance dla małej grupy (np. 3 osoby).

Rozmowy, przerwa kawowa

Iza Szostak WannaBe – fragment performansu

Kobiety polskich gangsterów ucieleśniają wyobrażenia na temat kobiecej niezależności i luksusu lat 90-tych w Polsce. W spektaklu WannaBe to właśnie one będą nośnikiem transgresji ruchowej, obyczajowej i energetycznej. Performujące ciało posłuży tu do unaocznienia ciągu zmian, będzie punktem przecięcia jednostkowych pragnień i społecznych oczekiwań, a przede wszystkim zarzewiem procesu emancypacji. Podczas pokazu pracy w procesie Izy Szostak przedstawiony zostanie fragment choreografii zbudowany na pomyśle zamiany genderowej.

Koncept, choreografia: Iza Szostak

Koncept, scenografia, kostiumy: Karolina Mełnicka

Dramaturgia: Anka Herbut

Kreacja, wykonanie: Iza Szostak, Tatiana Kamieniecka

Muzyka: Kuba Słomkowski

Ola Osowicz Działania międzygatunkowe – fragment performansu

W tej przestrzeni każdy żywy organizm performuje. Za działania odpowiadają zwierzęta ludzkie i nieludzkie, hybrydy, zmiennokształtne organizmy, niewidzialne istoty oraz rośliny. Tworzą one sieć zależności, w ramach której najważniejsza jest wspólnota.

Koncept, choreografia: Ola Osowicz

Współpraca: Wojciech Grudziński

Dramaturgia: Joanna Ostrowska,

Muzyka: Jędrzej Borowski

Produkcja: Anna Kobierska – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Kuratorka: Anna Czaban

Izabela Chlewińskalecture-performance na podstawie spektaklu Cisza i pracy w procesie Obserwator

Sztuka jako szczególne miejsce odpoczynku, wytchnienia i samoobserwacji. Performans jako trening z jednej strony medytacyjny i introwertyczny, a z drugiej bezpośredni i konfrontacyjny – w  relacji i sprzężeniu energetycznym z otoczeniem – obiektami w przestrzeni oraz ludźmi i ich ciałami, wraz z tym, czego nie widać – ich uczuciami, myślami i fantazjami. Widz jako obserwator, który doświadcza sztuki.

Koncept, choreografia: Izabela Chlewińska

Wykonanie: Izabela Chlewińska; Agata Wiedro

Urodzinowy tort

Ask and tell, rozmowy z artystami

zobacz program Show and Tell na niedzielę, 24 marca: http://www.taniecpolska.pl/wydarzenia/show/15639

Tekst kuratorski:

Już od sześciu lat artyści zrzeszeni w Centrum w Ruchu swoją twórczością zwiększają widoczność i obecność tańca i sztuk performatywnych w życiu kulturalnym miasta. To miejsce, tworzone i zarządzane przez samych artystów – budowane z potrzeby, pozbawione scentralizowanej władzy, oparte o horyzontalną, demokratyczną strukturę. Centrum w Ruchu było i jest naszą reakcją na zastaną sytuację: na brak ośrodków, w których można rozwijać swoją pracę, tworzyć spektakle, pogłębiać praktyki, prowadzić warsztaty. 6. urodziny Centrum w Ruchu są okazją do refleksji nad nowymi modelami współpracy, alternatywnymi wobec tradycyjnych instytucji. To moment na podsumowanie, jak działanie w kolektywie kształtuje indywidualne ścieżki twórcze.

Pomimo różnych zainteresowań i języków artystycznych oraz po to, by prowokować zmiany, zdecydowaliśmy się trzymać razem. Zrzeszeni w Centrum w Ruchu na co dzień dzielimy między sobą przestrzeń do pracy w Wawrze, udostępniamy salę na rezydencje oraz regularnie zapraszamy publiczność na pokazy work in progress. Powstają tu spektakle, zmieniające współczesną polską choreografię.

Show and Tell to praktyka pokazywania widzom obiektu i mówienia o nim. Show and Tell, na który Państwa zaprosimy, będzie pierwszym od momentu powstania Centrum w Ruchu, spotkaniem jedenastu twórców i ich języków twórczych. Pozwoli przyjrzeć się naszej pracy i praktykom choreograficznym. To format, który pomieści pokazy dwudziestominutowych fragmentów prac, rozmowy i prezentacje.

cały tekst kuratorski do pobrania tutaj

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Warszawa: Centrum w Ruchu, ul. Żegańska 1a

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close