Warszawa: Weronika Pelczyńska, Patrycja Kowańska i Magda Fejdasz „Refrakcja: choreografia spojrzeń”

Zdjęcie: Warszawa: Weronika Pelczyńska, Patrycja Kowańska i Magda Fejdasz „Refrakcja: choreografia spojrzeń”

Weronika Pelczyńska, Patrycja Kowańska i Magda Fejdasz „Refrakcja: choreografia spojrzeń”. Graf. Monika Stolarska

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy premierowe spektaklu Refrakcja: choreografia spojrzeń autorstwa Weroniki Pelczyńskiej, Patrycji Kowańskiej i Magdy Fejdasz. Projekt zrealizowany został w ramach VII edycji programu „Placówka”.

Wersja do druku

Udostępnij

W słowie „refrakcja” mieszczą się różne wyrazy pozornie od siebie odległe: re, frakcja, akcja, reakcja, ja. Refrakcja oznacza zjawisko występujące w przyrodzie – proces zmiany kierunku rozchodzenia się fali. Dochodzi do niej m.in. w procesie patrzenia – umożliwia to wyraźniejsze widzenie obserwowanego obiektu. Taka wielopłaszczyznowość, ale i sprzeczność wpisana w akt komunikacji znaczeń jest punktem wyjścia do spektaklu Refrakcja: choreografia spojrzeń.

Główną bohaterką tej choreograficzno-dramaturgicznej pracy jest cudowronka; egzotyczny ptak teatru dramatycznego – choreografka, tancerka, współtwórczyni inscenizacji teatralnych od ponad stu lat. Podczas Refrakcji… choreografka zaprasza widzów do doświadczania ciała scenicznego, dzieląc się z nimi choreograficznymi strategiami patrzenia. Poszukuje przy tym możliwej redefinicji uczestnictwa w dzianiu się teatru. Kieruje uwagę widzów także do ich ciała, wskazując na rewolucyjny potencjał indywidualnego odbioru sztuki zogniskowanego na fizyczność. Operując ciągiem zdarzeń o częściowo zaplanowanej strukturze, Refrakcja: choreografia spojrzeń przyjmie formę na styku teatru i happeningu, pozostając otwarta na przypadek oraz improwizację. Autorki interesuje sprawczość patrzenia i rola w jakiej stawiani są współcześni widzowie: jak obserwować? jak i czy partycypować?

Wstęp płatny

Realizatorzy:

Koncepcja, choreografia, scenariusz: Weronika Pelczyńska
Koncepcja, scenariusz dramaturgia: Patrycja Kowańska
Rola, choreografia i performans: Magda Fejdasz
Zdjęcia, plakat, konsultacje świetlne: Monika Stolarska
Konsultacje kostiumowe: Karolina Mazur

***

W dniach 18–19 listopada odbędą się bezpłatne przedpremierowe warsztaty Refrakcja. Więcej informacji: link

***

Postępy w realizacji projektu oraz jego dokumentację można na bieżąco śledzić na prowadzonym przez twórców bloga oraz na fanpage’u „Placówki” na Facebooku.

Projekt zrealizowany został w ramach VII edycji programu „Placówka”, którym od sześciu lat Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego wspiera prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze. Program pomaga w powstawaniu projektów, które mają szansę w sposób znaczący przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami czy aktywizmem społecznym.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

godz. 19:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

godz. 19:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

godz. 19:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close