Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Wieczór młodych artystów z krajów arabskich cz.II (Yara Boustany)

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Wieczór młodych artystów z krajów arabskich cz.II (Yara Boustany)

Fot. Ayman Baalbaki

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na wieczór młodych artystów z krajów arabskich, podczas którego wystąpi Yara Boustany w spektaklu ēvolvō. Po łacinie „ēvolvō” znaczy: wyjaśniać, rozwijać, ale i wyzwalać. Solo Yary Boustany  to performans o ludzkiej walce, by dostosować się do stale zmieniającego się i ewoluującego świata.

O spektaklu:

Zarówno ciało, jak i umysł, próbują nadążyć za ciągłymi zmianami, aby dostroić się do nowych migotliwych rzeczywistości i je zaakceptować. ēvolvō  przygląda się współczesnemu człowiekowi bombardowanemu informacjami, odsłania jego rozczarowania i obawy wywołane dylematami, przed którymi nieustannie staje. Oto zmutowany wojownik-szaman, żyjący w mieście, ale wciąż próbujący utrzymać żywy kontakt z naturą. Ze zwierzęcym zewem w sercu wyrusza na poszukiwanie wewnętrznej równowagi.

Libańska artystka, Yara Boustany, która sięga po tak różnorodne narzędzia, jak choćby elementy sztuki cyrkowej czy film, w swoim spektaklu przedstawia nową wizję ewolucji człowieka, zarówno bardziej metaforyczną, jak i bardziej materialną, niż ta, do której przyzwyczaił nas Darwin. Przecież to, co rozpoczęło się od pojedynczych komórek pojawiających się w wodnym uniwersum, nie musiało prowadzić do dwunożnego homo sapiens – potwora wyposażonego w całą wspaniałą wiedzę, ale coraz bardziej oddalającego się od porządku naturalnego. 

Chciałam pokazać, jak w naszym zmieniającym sięświecie, gdzie informacja i technologia zajęły nieproporcjonalnie ważne miejsce, a obiekty wokół nas ostatecznie nas połknęły, ludzie stają się ofiarami własnego systemuStaram się pokazać powrót do zwierzęcości, w którym człowiek jest bardziej związany z ziemią – mówi Yara Boustany, która podkreśla, że chodzi jej o otwartą refleksję nad naszym sposobem bycia w świecie.

Znanym tematom artystka nadaje świeżą formę, przekraczając i łącząc estetykę tańca i filmu. Zamiast tekstu i słów w  ēvolvō  króluje rytm. Zanurzone w dźwiękach ciało Boustany, uwikłane w dynamiczną metamorfozę, wydaje się ewoluować przez cały występ. Artystka używa specjalnego lustra, które pozwala wykreowanym bytom mnożyć się, niczym pierwsze komórki, prowadzące do powstania żywej istoty. Towarzyszą jej warstwy nakładających się wizualizacji, w których pustynia zamienia się w las budynków, aż do czystej abstrakcji. Zwieńczeniem procesu przemian mogłoby być wynalezienie „nowego ciała”, wymykające się z ram wyznaczonych przez współczesne społeczeństwa, ale także przez naszą własną anatomię. Yara Boustany znajduje ją w postaci szamana. Tego, który tańczy.

Yara Lucia Afram Boustany (Liban) – libańska choreografka, performerka i artystka cyrkowa mieszkająca w Bejrucie. Interesuje ją obszar, w których teatr spotyka się z aktorstwem fizycznym i tańcem. Po uzyskaniu dyplomu audiowizualnego w ALBA (Academie Libanaise des Beaux Arts), Yara Boustany kontynuowała studia w CAU Theatre and Circus School w Hiszpanii. W 2015 roku założyła Amalgam – przestrzeń dla wykonawców z obszaru tańca, sztuk cyrkowych i teatru, aby rozwijać swoją praktykę. Brała udział w krajowych i międzynarodowych przedstawieniach, w tym solowych: Astroturf i One day – One Night – Beirut, z których ostatnie miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Solotanz w Niemczech. W sierpniu 2017 r. Otrzymała grant od Afac – Arabskiego Funduszu na rzecz Kultury i Sztuki.

Bilety: 20 zł

Plan wieczoru:

Cały wieczór
18.00 – 21.15 | bilet 30 zł | scena malarnia + scena modelatornia 

Możliwość zakupu biletów odzielnie na każdą część wieczoru.

I cz. wieczoru

-18.00 – 19.00 | bilet 20 zł | scena malarnia + scena modelatornia

 Hamdi Dridi (Tunezja- Francja) I listen, (you) see,  أنا نسمع (إنتي) تشوف
 Bassam Abou Diab (Liban) under the flesh

– 19.15 scena modelatornia

Panel dyskusyjny (w jęz. angielskim)
Panel o współczesnym tańcu arabskim, prowadzenie dr. Patrycja Sasnal

-20.00 scena modelatornia
Pokaz filmu #2 TEHERAN w reż. Daniela Köttera i Constanze Fischbeck 

(nie ma gwarancji miejsca na panel/ pokaz filmowy)

II cz. wieczoru
20.30 – 21.15 | bilet 20 zł | scena malarnia
Yara Boustany (Liban), ēvolvō

(nie ma gwarancji miejsca na panel/ pokaz filmowy)

***

O Festiwalu:

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

 

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

 

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś…

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna

W programie XVII edycji Ciało /Umysł spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, premierowe pokazy polskich artystów, walka taneczna i warsztaty z udziałem młodych artystów, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap – advancing performing arts project, program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii.

Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket,

E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji o festiwaluwww.cialoumysl.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close