We wrześniu Wrocław stanie się dolnośląską stolicą tańca. Premiery, przedstawienia gościnne, warsztaty czy kino tańca to tylko część programu Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC, który rozpocznie się 16 września 2023 roku. Jest on organizowany przez Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Potrwa do 27 września 2023 roku.

Wersja do druku

Udostępnij

Premiery 

Trzy premiery spektakli tanecznych zaprezentują podczas Festiwalu laureaci konkursu na premierę kameralną ogłoszonego we wrocławskiej Pantomimie w czerwcu 2023. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń do produkcji skierowane zostały trzy przedstawienia:

 • Jeszcze tylko trzy razy, choreografia: Wojciech Furman, premiera: 16 września 2023 roku

Spektakl inspirowany osobistymi doświadczeniami autora, który zmagał się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD). OCD to pułapka, w której perfekcyjnym rozwiązaniem problemu (obsesji) wydaje się działanie (kompulsja) – karmiące potwora wciąż dopominającego się o więcej. Potwora, który pożera ciało, głowę, relacje, pasję i pracę.

 • WoW, choreografia: Marta Wołowiec, premiera: 20 września 2023 roku

Spektakl inspirowany fenomenem choreomanii – tanecznej plagi, która przez ponad dziesięć wieków pojawiała się w różnych miejscach Europy. Mania tańczenia na ulicach, zgromadziła setki osób, we wspólnym szalonym tańcu, do wycieńczenia, do utraty przytomności, czasem do utraty życia.

 • Dirty talk, choreografia: Daniela Komędera-Miśkiewicz, premiera: 27 września 2023 roku

Szczera rozmowa o emocjach, które towarzyszą byciu w ciele i o tym, jak w ogóle cielesność postrzegamy. Dramaturgię przedstawienia wyznaczą rozdziały z Garden of Desires… Emily Dubberley, w których autorka opisała sex fantasies: uległość, dominacja, ekshibicjonizm i podglądanie, fantazje partnerskie.

Dodatkowo podczas Festiwalu swoją premierę będzie miało przedstawienie operatorów programu Przestrzenie Sztuki z Wrocławia i Białegostoku.

Koprodukcja Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, Białostockiego Teatru Lalek i Białostockiego Ośrodka Kultury: Forward unto Dawn, choreografia: Paweł Urbanowicz, premiera: 25 września 2023

To duet opowiadający o zmianach nieuchronnie dokonujących się w każdej intymnej relacji. Chcemy wytworzyć w nim atmosferę sentymentu towarzyszącą starszym ludziom w przeglądaniu albumów ze zdjęciami ich wieloletnich małżeństw. Aura ta – bogata w uczucia, przeżycia, doznania zmysłowe, a jednak mglista i zatarta w szczegółach – wyznaczyła główny kierunek naszych poszukiwań.

***

Przedstawienia gościnne

 • Romeos & Julias unplagued. Traumstadt, chor.  Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk

Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk zderzają ekstatyczny i wyzwalający taniec
z duszną rzeczywistością pandemii. Zwielokrotniając tytułową parę bohaterów, opowiadają jednocześnie kilka historii miłosnych o tym samym tragicznym finale. Muzyka na żywo, głosy od szeptu do krzyku, karnawałowe kostiumy i eksplodujący energią ruch – tworzą ekspresyjną przestrzeń dla najbardziej uniwersalnych ludzkich doświadczeń – miłości i śmierci.

Przedstawienie nagrodzone Złotym Yorickiem za najlepszą polską inscenizację dramatów Szekspira na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022.

 • Wolne  ciała,  koncept i choreografia: Marta  Ziółek, Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego

Transowa podróż rozpoczynająca się od rebelianckich, tricksterskich gestów
i teatru  pamięci  indywidualnych ciał. Taneczny krąg staje się przestrzenią poruszania emocji, celebracji władzy ciał i władzy nad ciałami. Przy dźwiękach granej na żywo muzyki perkusyjnej Wolne ciała grzmią, wibrują i dźwięczą.

 • Mój ogon i ja, koncepcja: Hanna Bylka-Kanecka, choreografia: kolektyw Holobiont we współpracy z Heike Kuhlmann, Adalisą Menghini i Ka Rustler, produkcja: Fundacja Performat, koprodukcja: Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ochoty w Warszawie

Spektakl adresowany do rodzin z dziećmi w wieku 3–6 lat w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa. Podczas wydarzenia twórczynie zaproszą rodziny do wspólnej zabawy ruchowej wraz z performerami i uwolnienia twórczej energii, która często uśpiona ukrywa się w naszych ogonach.

***

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące

W programie Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC nie zabraknie również warsztatów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać technikę tańca współczesnego, techniki relaksacyjne i medytacyjne w pracy z ciałem, metody wsparcia motorycznego i regeneracji dla tancerzy, sposób pracy z dziećmi i młodzieżą w oparciu o taniec współczesny czy doświadczyć fenomenu bitew  tanecznych. Wśród zajęć nie zabraknie propozycji na różnym poziomie zaawansowania oraz adresowanych do różnych grup wiekowych.

Warsztaty:

Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC to także kino tańca, debaty o kondycji tańca na Dolnym Śląsku czy potańcówka.

Kino tańca:

Debaty:

 • Taniec na Dolnym Śląsku – marzenia i rzeczywistość;
 • Rola edukacji tanecznej w rozwoju człowieka

Potańcówka:

PANTO TAŃCZY: jak w filmie. Kreacja zbiorowa zespołu aktorskiego Wrocławskiego Teatru Pantomimy

***

Miejsca festiwalowe:

 • Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. ks. Witolda 62): przedstawienia, spotkania z twórcami
 • Wrocławski Teatr Pantomimy (al. Dębowa 16): warsztaty, potańcówka
 • Kino Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21): kino tańca, debaty

***

Pełen program Festiwalu jest dostępny na stronie: www.pantomima.wroc.pl/przestrzenie-sztuki/festiwal-program

Zadanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a także z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Wstęp płatny

Więcej informacji: link

Harmonogram Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC

Harmonogram Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close