Lublin: XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Zdjęcie: Lublin: XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca zaprasza na XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca – największy w Polsce festiwal teatrów tańca, od lat organizowany w Lublinie. W tym roku nacisk w bogatym programie został położony na prezentację choreografii ze sceny brytyjskiej. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Company Wayne McGregor.

Od organizatorów:

23. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca to otwarcie nowego, rozpisanego na lata 2019-2021 programu naszego festiwalu, w którym wybraliśmy kolejne trzy, odmienne narodowe sceny taneczne: krajów Beneluxu – Holandii, Belgii, Luxemburga, scenę niemiecką i tegoroczną – brytyjską.

Myślą przewodnią towarzyszącą festiwalowi przez te trzy lata jest niezmiennie idea ukazywania różnic, antagonizmów i prób dialogu pomiędzy tanecznymi strategiami dzisiejszego świata sztuki. W ten sposób, rozbudowując i rozszerzając formułę Spotkań, stawiamy akcent na kontrasty i różnorodność – zarówno pod względem skali, stylistyki, jak i obszaru geograficznego. Stale przemieszczamy się pomiędzy biegunami: od spektakli nawiązujących do tradycji i klasyki tańca – do współczesności; od prezentowania młodych twórców – do przywołania ikon tańca, na których ci obiecujący choreografowie się wychowywali; od prezentacji kameralnych spektakli solowych – do wieloobsadowych widowisk prezentowanych na wielkiej scenie; od spojrzenia na taniec aktualnie tworzony przez artystów z Europy Zachodniej po prezentacje tańca ze Wschodu Europy.

Tegorocznym bohaterem sceny large scale jest Company Wayne McGregor z najnowszym spektaklem Autobiography. To druga po Hofesh Schechter Comapny prezentowanej przez nas w kwietniu tego roku, ikona tańca z Wielkiej Brytanii. Tym samym por raz kolejny oferujemy lokalnej i ogólnopolskiej publiczności możliwość spotkania w Lublinie najważniejszych reprezentantów światowego tańca na Scenie Operowej Centrum Spotkania Kultur. Zainicjowany kilka lat temu cykl tych prezentacji z Nederlands Dans Theater 2, a następnie kontynuowany wraz z pokazami m.in. Batsheva Dance Company, Ailey 2 czy Alonzo King Lines, będzie konsekwentnie rozwijany w przyszłości poprzez spotkania z Anne Teresa De Keersmaeker (2020) oraz Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (2021).

Reprezentantami Wielkiej Brytanii podczas bieżącej edycji będą także twórcy bardziej kameralnych prac choreograficznych: Lucy Suggate, Amy Bell oraz Jonathan Burrows, który we współpracy z Matteo Fargionem i Hugonem Glendinningiem jest autorem niezwykłego projektu filmowego 52 Portrety, pokazującego osobowości brytyjskiej sceny tanecznej.

Brytyjski akcent będzie także pobrzmiewał w prezentacjach dwójki polskich artystów, na których wpływ miała edukacja w Wielkiej Brytanii. Są to absolwenci London Contemporary Dance School: Ramona Nagabczyńska i Paweł Sakowicz. Paweł Sakowicz został także wybrany do grona artystów priorytetowych europejskiej sieci tańca Aerowaves 2019, której Lubelski Teatr Tańca jest stałym partnerem. Sieć tę będą jeszcze reprezentować Tabea Martin ze Szwajcarii oraz Leon and the Wolf z Christosem Papadopoulosem z Grecji. Listę artystów sceny europejskiej uzupełni Elisabetta Consonni z Włoch, absolwentka The Place Contemporary Dance School w Londynie oraz gość zza wschodniej granicy – Iryna Shirokaya z Białorusi.

Polską część programu dopełni premiera Lubelskiego Teatru Tańca If/Then przygotowana pod okiem amerykańskiego choreografa Josepha Altera oraz najnowszy spektakl Krakowskiego Teatru Tańca, który powstał we współpracy z turecką choreografką, Ayrin Ersöz w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019 Instytutu Muzyki i Tańca.

Od kilku lat istotny wkład w program MSTT wnoszą także polscy artyści najmłodszego pokolenia, rozpoczynający karierę na tanecznej scenie laureaci nagród za taniec i choreografię, biorący udział w konkursach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji. W cyklu Młoda Polska wystąpią Agnieszka Jachym, Sebastian Wiertelak, Magdalena Widłak, Katarzyna Myrda, Paulina Jaksim (w choreografii Anny Nowak).

Ciekawym przedsięwzięciem w międzynarodowej obsadzie jest Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos, w którym artyści z Polski, Brazylii, Gruzji i Armenii stawiają istotne pytania o możliwe inspiracje i znaczenie kultury tradycyjnej dla współczesnej sztuki.

Podobną narrację podejmuje też projekt pod nazwą Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, przywołujący pamięć o niezwykłych artystkach: Poli Nireńskiej, Bronisławie Niżyńskiej, Marie Rambert, Yance Rudzkiej. Projekt realizowany w ramach programu Niepodległa, obejmuje m.in. instalację Druga natura wg projektu Karoliny Grzywnowicz, pochodzącą ze spektaklu poświęconego Poli Nireńskiej, a także wykład o Marie Rambert autorstwa Marka Baldwina, wieloletniego dyrektora artystycznego londyńskiej kompanii baletowej Rambert oraz spotkanie z Weroniką Kostyrko autorką książki Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej, a także wystawę fotografii Bolesława Lutosławskiego Cały świat jest naszą sceną.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się także, jak co roku, rozmowy z artystami, Gaga / people, warsztaty pisania o tańcu, warsztaty tańca i choreografii, w tym TECHNO FOLK – warsztaty związane z Projektem Yanka Rudzka: Wielogłos oraz lekcja mistrzowska pod kierunkiem tancerzy Company Wayne McGregor.

Zapraszamy serdecznie na 23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca!

Lubelski Teatr Tańca

Program 23. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

 

 

12 listopada, wtorek   

15.00 Centrum Kultury, Piwnice
Druga natura – otwarcie wystawy wg projektu Karoliny Grzywnowicz / Terytoria choreografii

16.00 Centrum Kultury, Sala Kinowa

Wokół Yanki Rudzkiej i Poli Nireńskiej – spotkanie z Joanną Leśnierowską i Agatą Siniarską / Terytoria choreografii

17.30 Centrum Kultury, Sala Prób 4
TECHNO FOLK – warsztaty tańca związane z Projektem Yanka Rudzka: Wielogłos / Terytoria choreografii

20.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa

Lubelski Teatr Tańca If/Then / PREMIERA / Polska, 50 min

 

13 listopada, środa

 

14.00 Centrum Kultury, Kino

Tancerka i zagłada – spotkanie z Weroniką Kostyrko, autorką książki o Poli Nireńskiej – prowadzenie Jolanta Prochowicz / Terytoria choreografii

16.00 Centrum Kultury, Sala Kinowa

Podróż w czasie ze wspomnieniami Marie Rambert – wykład Marka Baldwina o Marie Rambert  / Terytoria choreografii

18.00  Galeria Labirynt
Elisabetta Consonni Plutone / Włochy, 40 min

19.00 Galeria Labirynt, Scena
Ramona Nagabczyńska pURe / Polska, 30 min / *spektakl zawiera elementy nagości

20.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa
Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos / Terytoria choreografii

Armenia / Brazylia / Gruzja / Polska, 40 min

14 listopada, czwartek
18.00 Galeria Labirynt
Iryna Shirokaya pieta.with//out love / Białoruś, 50 min

 

19.00 Galeria Labirynt, Scena
Tabea Martin Field / Szwajcaria, 45 min

20.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa
Paweł Sakowicz Jumpcore / Polska, 40 min

15 listopada, piątek     


18.00 Galeria Labirynt
Lucy Suggate Pilgrim / Wielka Brytania, 45 min

19.00 Galeria Labirynt
Krakowski Teatr Tańca The Entrance / Polska, 50 min

 

20.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa
Amy Bell The Forecast / Wielka Brytania, 60 min / *spektakl dla widzów dorosłych

16 listopada, sobota

10.00 Centrum Kultury, sale prób

Warsztaty tańca współczesnego


16.00 Centrum Kultury, Kino
Jonathan Burrows, Matteo Fargion, Hugo Glendinning 52 Portrety / projekt filmowy / Wielka Brytania, 120 min

19.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa
Company Wayne McGregor Autobiography/ Wielka Brytania, 80 min

21.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa
Leon and the Wolf OPUS / Grecja, 40 min

17 listopada, niedziela              

                                                                                                                                                          

09.00 Centrum Kultury, sale prób

Warsztaty tańca współczesnego

13.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Baletowa

Masterclass z tancerzami Company Wayne McGregor / Wielka Brytania

14.00 Centrum Kultury, Sala Prób 4

Gaga / people – prowadzenie Adi Weinberg

17.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa
Młoda Polska / 50 min
Sebastian Wiertelak Ikar, który skradł słońce                                                                                                                     

Agnieszka Jachym Naj
Magdalena Widłak La la la la la
Katarzyna Myrda Krystyna in flamenco mood
Anna Nowak Sola

19.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa
Company Wayne McGregor Autobiography / Wielka Brytania, 80 min

 

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

12-18 listopada

Cały świat jest naszą sceną – prezentacja wystawy fotografii Bolesława Lutosławskiego z tancerzami Rambert, Centrum Kultury, Piętro -1 / Terytoria choreografii

 

12-17 listopada

Warsztaty pisania o tańcu z Joostem Goutziersem / Warsztaty Kultury

Więcej informacji o festiwalu: www.mstt.pl

LUBELSKI TEATR TAŃCA nowe logo z napisem (oryginał)

Centrum Kultury w Lublinie (oryginał)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Lublin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close