Warszawa: Bio/formy. Opowiadania o artystach: Zofia Hansen

Zdjęcie: Warszawa: Bio/formy. Opowiadania o artystach: Zofia Hansen

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum w Ruchu zaprasza na szeroko pojęty wykład performatywny powstający we współpracy między członkami Centrum w Ruchu a grupą projektową Centrala na temat poszczególnych idei Zofii Hansen. Kuratorem projektu jest Tomasz Plata.

Współtwórcami ze strony Centrum w Ruchu są: Izabela Chlewinska, Korina Kordova, Ramona Nagabczyńska, Iza Szostak i Karol Tymiński.

Ze strony Centrali: Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz.

Wydarzenie powstaje jako pierwsze z cyklu BIO/FORMY. Opowiadania o artystach. stworzonego przez Instytut Sztuk Performatywnych pod opieką kuratorską Tomasza Platy, Grzegorza Laszuka i Michała Libery.

Zofia i Oskar Hansenowie byli bodaj najwybitniejszymi i najbardziej radykalnymi przedstawicielami nurtu modernistycznego w polskiej architekturze powojennej. Przez długie lata zapomniani, dziś znów znaleźli się w centrum zainteresowania. Autorzy tak przełomowych (i kontrowersyjnych) projektów, jak Linearny System Ciągły czy Przyczółek Grochowski, inspirują przede wszystkim jako twórcy teorii Formy Otwartej, specyficznej strategii projektowania i edukacji (teoria Formy Otwartej określiła m.in. schemat pracy w słynnej Kowalni, pracowni rzeźby na warszawskiej ASP, prowadzonej przez Grzegorza Kowalskiego). Idea Formy Otwartej w ramach współpracy grupy projektowej Centrala i tancerzy z Centrum w Ruchu zostanie przełożona na język tanecznej improwizacji. Rozgrywane w całej przestrzeni teatru działania będą uświadamiać dynamiczny charakter naszej relacji z przestrzenią, pokazywać, w jaki sposób związek z architekturą może mieć postać otwartego dialogu, jak architektura zmienia się pod naszym wpływem, jak staje się zapisem naszych kolejnych ingerencji. Działaniom tanecznym towarzyszyć będzie wykład Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa, młodych architektów zajmujących się porządkowaniem domowego archiwum małżeństwa Hansenów. Główną bohaterką wykładu stanie się Zofia Hansen, wciąż chyba nie dość doceniana jako współtwórczyni projektów duetu.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: TR, ul. Marszałkowska 8

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close