Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: „Exchange: Change” (Polska, Węgry) – „Time and Dance” – cz. II

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: „Exchange: Change” (Polska, Węgry) – „Time and Dance” – cz. II

Fot. Materiały Festiwalu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

Pierwsza tego typu propozycja Fundacji Ciało/Umysł, skierowana do młodych twórców tańca z Polski i z Węgier. Jej celem jest odkrywanie nowych, interesujących choreografów. Dwa festiwalowe wieczory oddano do dyspozycji artystów, którzy zajmują się refleksją nad czasem w tańcu i sztukach performatywnych przekładając to na własną praktykę. Każdego wieczoru swoje prace będące efektem rezydencji artystycznej, zaprezentuje trójka twórców.

Program wieczoru:

Luca Dömötör: Uni

Uni jest przedrostkiem wielu słów pochodzenia łacińskiego, by wymienić choćby uniwersalność, jedność (unity) czy uniwersum. Przykłady można byłoby mnożyć, w większości będą się one odnosić do kategorii „wielości”. Nie zapominajmy, że uni odnosi się także do doświadczenia jednostkowego, wręcz samotnego. Zderzenie tych dwóch, wydawać by się mogło, przeciwstawnych znaczeń stanowi podstawę tej pracy.

Dwoje tancerzy i muzyk zanurzą się w wibracji, eksperymentując z rezonansami dźwięku i i ruchu. Performans swoją unikalną, pełną kolorów atmosferę zawdzięczać będzie specyficznej, abstrakcyjnej formie komunikacji, opartej na podstawowych wrażeniach, jakich dostarczają nam zmysły wzroku, słuchu i dotyku.

Wykonawcy będą nieustannie balansować pomiędzy słuchaniem własnego ego a empatią,  poczuciem kontroli a uległością, atakiem i obroną, szukając tym samym nici porozumienia. Czy ta współpraca i równouprawnienie może trwać wiecznie? Czemu, mimo kolejnych porażek, wciąż wracamy do siebie? Czy naprawdę rozumiemy znaczenie bycia pozostawionym samemu sobie? Czy potrafimy to doświadczenie docenić? Artyści szukają odpowiedzi na uniwersalne pytania, jakie stawia przed nami ludzka egzystencja.

choreografia: Luca Dömötör

obsada: Viola Lévai (taniec), Luca Dömötör (taniec), Tamás Boldi Hoffmann (keyboards), Balázs Németh (drums, keyboards)

reżyseria światła: Mátyás Major

kostiumy: Nemkool fashion

partnerzy: Sín Kulturális Központ, Új Előadóművészeti Alapítvány

Aniela Kokosza: Daję Ci czas [I give you time]

Projekt jest próbą uwolnienia się od presji czasu, próbą zaistnienia w przestrzeni równoległej, odnalezienia stanu niezależnego od czasu. Stworzoną strefą komfortu chcę podzielić się z widzami – zamierzam dać im czas. Co z nim zrobią? To już zależy od nich…

O PRACY…

Pozasceniczne działanie performatywne.

Pole działania (stanowisko), w nim ładna i miła „rozdawaczka” czasu w miękkim  przyjaznym otoczeniu, do którego zaprasza widza.

Eksperyment zbudowany na pytaniu o dawanie i przyjmowanie czasu.

Istnienie w przestrzeni niezależnej od czasu jest tak samo niemożliwe jak przetrwanie w próżni. Próba dania widzowi czegoś niemożliwego.

Bezznaczeniowe czekanie na nic… trwanie osadzone w określonym kontekście… albo bez.

Aniela Kokosza – tancerka, performerka, dyplomowany pedagog tańca, stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca (2015), ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Pracuje ze studentami tańca, prowadzi autorskie zajęcia taneczne z dziećmi i młodzieżą, realizuje projekty edukacyjne. Działa na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele człowieka.

Lior Lazarof: Variation of Interior (2017)

Solowy występ, będący eksperymentem przeprowadzanym w czasie rzeczywistym, w specjalnie do tego celu zaprojektowanej przestrzeni. Gra balansująca na granicy internalizacji, oparta na sformalizowanym dystansie umożliwiającym paradoksalnie odczucie większej intymności.

choreografia: Lior Lazarof

obsada: Andrási Attila

partnerzy: Workshop Foundation, L1 Association, EMMI

Więcej o tym, jak w ciągu ostatniej dekady zmieniała się scena taneczna na Węgrzech można przeczytać tu:

http://2017.cialoumysl.pl/pl/news/74

***

Bilety: 30 zł.

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: Network APAP – Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: CSW Zamek Ujazdowski, Budynek Laboratorium, Sala im.W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close