We wrześniu na miłośników teatru tańca czeka 10 dni wypełnionych spektaklami i solówkami z całego świata. W ramach 15. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca w Sali Suwnicowej Klubu ŻAK będzie można zobaczyć między innymi duet z Włoch, młodych tancerzy z Izraela czy duński Mass Effect. Nie zabraknie też wyrazistych choreografii w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie 15. Gdański Festiwal Tańca 2023.

Wersja do druku

Udostępnij

15. Gdański Festiwal Tańca otworzy (1 września) spektakl inspirowanym teatrem japońskim, w którym wszystkie role, zarówno męskie, jak i żeńskie, odgrywają kobiety – Takarazuka Camp Krakowskiego Teatru Tańca. Twórcy spektaklu skupiają się na wątku odgrywania ról kobiecych przez kobiety, jakby potwierdzając tezę Simone de Beauvoir: „nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi”.
Takarazuka Camp w swojej pierwotnej wersji gościł na deskach Klubu ŻAK w 2011. Przywoływany w spektaklu camp zmienił swoją pierwotną estetyzującą funkcję, stając się reprezentacją regresu w dyskusji na temat ról społecznych. Tym razem tancerki zmierzą się z nowym wątkiem o węższym, lokalnym kontekście polskich przemian społecznych.

Drugi dzień Festiwalu należeć będzie do włoskiego duetu Alessandra Paoletti & Damiano Bigi – Discreto Protagonista. Ten pełen dynamiki i emocji spektakl na łamach Exibart, tak opisuje Giuseppe Distefano:

„Discreto Protagonista odsłania poetycką mapę ciał w abstrakcyjnym procesie, który zawiesza czas i rozszerza go w tańcu dwóch wspaniałych tancerzy. (…) Przybierają tajemnicze kształty w wątłym, mglistym, nieuchwytnym lub konkretnym świetle, które utrzymuje ich złączonych i odrębnych. Światła, które odsyła uwolnioną przez nich energię”.

Trzeciego dnia widzowie będą mieli możliwość zobaczenia aż dwóch spektakli, wybitnej chilijsko-izraelskiej tancerki i choreografki – Olivii Court Mesy – You carry, I hold oraz With Pleasure. Przedstawienia – zdaniem organizatora – zachwycają świeżością, solidnym językiem ruchowym oraz wspaniałymi tanecznymi akrobacjami.

Kolejne 5 dni festiwalu to prawdziwa uczta dla miłośników tańca. Od 4 do 8 września Salę Suwnicową Klubu ŻAK przejmują tancerki i tancerze biorący udział w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest. Przyjeżdżają z różnych stron świata, opowiadają swoje historie tańcem, zawiązują przyjaźnie i współpracę, wracają w kolejnych latach. Na tegoroczną edycję zgłosiło się 146 wykonawców z 42 krajów z Europy, Ameryki Południowej, Kanady, Nigerii, Korei Południowej i Indii. Najwięcej aplikacji organizator otrzymał z Włoch, Niemiec, Izraela i Polski. W ramach Solo Dance Contest będzie można podziwiać dwadzieścia choreografii uznanych artystów i debiutujących twórców.
Do jury konkursu Klub ŻAK zaprosił osobistości artystyczne oraz ekspertów w dziedzinie tańca współczesnego. W jury zasiadać będą Edyta Kozak – artystka i kuratorka polskich i europejskich projektów tanecznych, Johanna Ikola – fińska choreografka i dyrektorka artystyczna Full Moon Dance Festival oraz Andreas Constantinou – performer, twórca wielu nagradzanych spektakli oraz inicjator projektów tanecznych. W konkursie przewidziane są trzy nagrody Jury oraz Nagroda Publiczności. Łączna suma nagród wynosi 6 tys. euro. Finalistów konkursu poznamy 8 września.

Drugi weekend Festiwalu zapewni – zdaniem organizatora – kolejną dawkę porywów zachwytu i radości. W sobotę, 9 września, będzie można zobaczyć charyzmatyczny – zdaniem organizatora – Mass Effect duńskiej grupy tanecznej Himherandit. Spektakl z udziałem międzynarodowych tancerzy i lokalnej społeczności naładuje publiczność pozytywną energią na cały wieczór.

Na zakończenie Festiwalu, w niedzielny wieczór, podziwiać będzie można akrobatyczno-taneczny spektakl z muzyką na żywo. Pink Samurai – spektakl wiodącej czeskiej grupy tanecznej Burkicom, podejmującej w swych projektach aktualne problemy socjologiczne. W tym przedstawieniu tancerze i tancerki eksplorują granice między zabawą, interakcją i porażką. Pomiędzy byciem parą a byciem rywalami, wsparciem a utratą równowagi, samotnością a akceptacją drugiej osoby.

Jak napisał w 2018 roku Mirosław Baran w katalogu Festiwalu „(…) Gdańskiego Festiwalu Tańca nie da się zamknąć tylko w suchej wyliczance tytułów i nazw grup. To możliwość obcowania z teatrem zróżnicowanym, pięknym, poruszającym; z precyzją ruchu i perfekcyjnie wytrenowanymi ciałami; to wreszcie ogromne emocje (…)”. Jednak Gdański Festiwal Tańca to także coś więcej. To przede wszystkim wspaniała atmosfera radości i przyjaźni jaka wypełnia Klub ŻAK w tym czasie. Wielojęzyczne dyskusje przy kawie, wieczorne tańce w kawiarni i kolorowy tłum na leżakach w ogrodzie Klubu.

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu ŻAK, miejskiej instytucji kultury.

Festiwal dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy instytut Muzyki i Tańca.

Program 

1 września 2023 roku

19.00, Takarazuka Camp Krakowski Teatr Tańca
premiera: 2019 / Polska; 53 minut

Realizatorzy:
Reżyseria i choreografia: Eryk Makohon  Obsada: Agnieszka Bednarz-Tyran, Renata Bobel, Natalia Dinges, Agnieszka Kramarz, Paweł Łyskawa, Patrycja Marszałek, Natalia Myczewska, Magda Targosz, Yelyzaveta Tereshonok
Scenografia i kostiumy: Eryk Makohon
Wizaż: Ewa Skoczeń-Citko

2 września 2023 roku

19.00 Discreto Protagonista Alessandra Paoletti & Damiano Bigi
premiera 2022 / Włochy; 45 minut

Realizatorzy:
Koncepcja i reżyseria: Alessandra Paoletti, Damiano Ottavio Bigi, Łukasz Przytarski
Obsada: Alessandra Paoletti & Damiano Bigi
Muzyka: David Blouin
Projekt świateł: Evina Vassilakopoulou & David Blouin, Amador Artiga Tuset
Rys.: Damiano Ottavio Bigi

3 września 2023 roku

19.00, With Pleasure Olivia Court Mesa
premiera 2020 / Izrael; 30 minut

Realizatorzy:
Choreografia: Olivia Court Mesa
Obsada: Inbar Buchbinder, Yuval Finkelstein, Gal Gorfung, Shahar Dolinski
Reżyseria: Dana Ruttenerg and Oded Graf
Muzyka: Roey Hazon
Dramaturgia: Sahar Azimi
Światła: Ofer Laufer

20.15, I carry, You hold Olivia Court Mesa
premiera 2019 / Izrael; 20 minut

Realizatorzy:
Choreografia: Olivia Court Mesa
Obsada: Olivia Court Mesa, Yochai Ginton
Muzyka: Roey Hazon
Światła: Dani Fishof
Kostiumy: Factory 54

4–7 września 2023 roku

Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest
18.00, pokazy konkursowe, ok. 60 minut

8 września 2023 roku

Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest
18.00, pokazy finalistów, ok. 60 minut;
ok. 21.30, ogłoszenie werdyktu jury

9 września 2023 roku

19.00, Mass Effect Himherandit, premiera 2022 / Dania; 45 minut

Realizatorzy:
Choreografia i reżyseria: Andreas Constantinou
Obsada: Aris Papadopoulos, Aline Sanchez, Theo Marion, Elise Ludinard, Paola Drera, Heli Pippingskold, William Cardoso / koord.: Rita Munoz Farias
Projekt świateł i muzyki: Jeppe Cohrt
Produkcja: Sigrid Aakvik
Koprodukcja: Bora Bora
Ufundowane przez: Statens Kunstfond, Aarhus Kommune / CPH Culture Award 2022 for Best Performance

10 września 2023 roku

19.00, Pink Samurai Burkicom; premiera 2020 / Czechy; 55 minut

Realizatorzy:
Scenariusz, reżyseria i choreografia: Jana Burkiewiczová
Obsada: Natalia Metodijeva, Jaro Ondruš, Adam Eduard Orszulik, Michal Toman, Michal Budinský, Dominik Zezula
Współpraca nad scenariuszem: Jiří Macek
Scenografia: Maxim Velčovský
Kostiumy: Petra Ptáčková
Koprodukcja: Uffo Trutnov
Współpraca akrobatyczna: Jindřich Panský
Muzyka: Jiří Konvalinka
Piosenki: Dominik Zezula
Autor arii: Slavo Solovič
Projekt świateł: Robert Palkovič
Zdjęcia i wideo: Vojtěch Veškrna
Animacja: Tomáš Luňák, Tomáš Hájek  Wspierane przez The Ministry of Culture of the Czech Republic, Prague City Hall, Prague 7 and the National Culture Fund

Wstęp odpłatny

Więcej informacji o Festiwalu: link

Program

15. Gdański Festiwal Tańca 2023. Program: Klub ŻAK

Zdjęcie

Alessandra Paoletti, Damiano Bigi „Un discreto protagonista”. Fot. Fabio Melotti

Zdjęcie

Burkicom „Różowy Samuraj”. Fot. Vojtěch Brtnický

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close