Premiery spektakli Kopciuszek oraz Planety tańcem poruszone, zagraniczne wyjazdy m.in. do Niemiec, Anglii, Grecji, Belgii, Francji, na Litwę, Łotwę, do Czech i Japonii, utrzymanie stałych cykli (prezentacji przedstawień na scenie Krakowskiego Teatru Variété oraz happeningów Cracovia Danza: balet w mieście), udział w licznych festiwalach krajowych i zagranicznych oraz w wielu projektach edukacyjnych, w tym także w międzynarodowych z takimi partnerami jak Capella de la Torre, a także organizacja 24. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – tak zapowiada się rok 2023 dla Baletu Cracovia Danza.

Wersja do druku

Udostępnij

Rok 2023 pod względem artystycznym będzie obfity i różnorodny. Już w styczniu, na zaproszenie Capelli de la Torre, Cracovia Danza wzięła udział w projekcie edukacyjnym przeprowadzonym w Berlinie.
To pierwszy etap trwającej przez lata akcji edukacyjnej mającej za zadanie pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać renesansową muzykę i taniec, aby wzbogacić edukację muzyczną szkołach muzycznych oraz w edukacji dzieci niepełnosprawnych. Projekt MusiClon realizowany w ramach programu Erasmus+ stawia mocny akcent na renesansowy taniec, który jest niezwykle widowiskowy i daje uczniom duże możliwości. Nie jest to pierwsza współpraca Baletu z tym zespołem.

Dwa lata temu został zrealizowany wspólny projekt CapellaCALLS_Poland: Praetorius 400 związany z muzyką renesansową, ale poprzez pandemię – wbrew wcześniejszym planom – miał on jedynie internetową premierę.

Punktem kulminacyjnym działalności zespołu są premiery. I tak pierwsza z nich zaplanowana została na 26 kwietnia na scenie Krakowskiego Teatru Variété – Planety tańcem poruszone.  Spektakl, w choreografii Romany Agnel i z kostiumami Moniki Polak-Luścińskiej, pokaże za pomocą tańca i ruchu świat kosmosu. Przedstawienie przygotowane zostało z okazji przypadających w tym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika, a wystawione zostanie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Na scenie pojawią się zarówno postaci alegoryczne, takie jak astronomia, Słońce, Księżyc i Ziemia, jak i Mikołaj Kopernik. Tancerze między innymi ruchem zaprezentują odkrycie astronoma, a więc opracowaną przez niego teorię heliocentryczną („wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”). Spektakl pokazany zostanie w konwencji renesansowego widowiska, w którym – zgodnie z ikonografią tej epoki – planety są przedstawiane jako nimfy lub muzy ilustrujące kosmiczne układy gwiazd i planet.

Także na scenie Krakowskiego Teatru Variété 6 czerwca – w miesiącu, w którym przypada Dzień Dziecka – zaplanowana została druga premiera Baletu Cracovia Danza. Będzie to Kopciuszek, jedna z najsłynniejszych bajek baletowych, ale tym razem do muzyki Rossiniego i w choreografii Dariusza Brojka. Ten znany utwór, którego autorem jest barokowy pisarz Charles Perrault, stał się inspiracją dla wielu kompozytorów. Tym razem spektakl przeniesie widzów w świat XIX-wiecznego baletu europejskiego i ówczesnej mody. Będzie to historia, którą wszyscy dobrze znają, ale opowiedziana z dużą dawką humoru, a także nieoczekiwanych zwrotów akcji i w pięknych baśniowych kostiumach autorstwa Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej oraz Bożeny Pędziwiatr.

Obydwa te najnowsze spektakle zostaną także w tym roku zaprezentowane za granicą:  pokazy przedpremierowe będzie miał w Grecji Kopciuszek (marzec/kwiecień), zaś w 10 dni po premierze Planety tańcem poruszone zostaną wystawione najpierw w Instytucie Polskim w Brukseli, a później we Francji, w Aix-en-Provence. Ponadto w Brukseli Balet zaprezentuje także swój spektakl Alla Polacca, połączony z warsztatami tanecznymi.

W tym roku Balet planuje wiele wyjazdów zagranicznych. Już pod koniec lutego w Centrum Kultury Polskiej w Londynie Zespół przedstawi spektakl Lata 20, lata 30. Publiczność Kowna (na Litwie) obejrzy natomiast  Szachy według Jana Kochanowskiego (lipiec), zaś widzowie zgromadzeni w Pradze zobaczą spektakl Królewska maskarada z muzyką na żywo w wykonaniu Collegium Marianum (lipiec); natomiast La Fortuna. Dama z łasiczką zostanie pokazana na Łotwie (sierpień). Na koniec roku przewidziany jest wyjazd Baletu do Japonii i udział w międzynarodowej produkcji opery Les Boréades Rameau (reż. Romana Agnel), która zostanie wystawiona w ramach Hokutopia International Music Festival w Tokio.

Tradycyjnie Balet będzie kontynuował swoje stałe cykle w Krakowie, czyli prezentację przedstawień baletowych na scenie Teatru Variété, happeningów w różnych, często zaskakujących miejskich przestrzeniach, zarówno w ramach cyklu Cracovia Danza: balet w mieście, jak i cyklu przedstawień dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie też udziału Zespołu m.in. w Krakowskich Nocach, pochodzie Lajkonika, otwarciu Parku Jalu Kurka, Święta Sukiennic i wielu innych okolicznościowych imprezach miasta, także organizowanych przez krakowskie instytucje, jak chociażby Muzeum Narodowe.

W lipcu natomiast Balet roztańczy cały Kraków, a to za sprawą 24. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” (15–23 lipca). Wtedy odbędą się warsztaty, w tym dla dzieci Kraków tańczy, a także liczne pokazy i animacje. Na scenach plenerowych pod Galerią Krakowską i na Rynku będą prezentowane spektakle: Pan Twardowski. Ale bajka! oraz Alla Polacca. Rynek tradycyjnie stanie się największą salą balową w mieście, gdzie tancerze wspólnie z mieszkańcami i turystami odtańczą poloneza. Dużym wydarzeniem będzie gala zamykająca festiwal Gwiazdy, planety, kosmos, w ramach której wystąpi słynny francuski zespół Académie Royale de la Danse de Versailles, a także Sanskriti Alaknanda z Indii oraz  Balet Dworski Cracovia Danza.

W tym roku Zespół będzie dość intensywnie podróżował po Polsce. Wystąpi
między innymi w Bydgoszczy, w Filharmonii Pomorskiej; w Sanoku, w ramach XVIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”; w Filharmonii w Gorzowie; w Domu Kultury w Białymstoku; w Łodzi w Pałacu Herbsta; w Kielcach w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Muzyki Dawnej; w Kutnie, w Muzeum Regionalnym.

Balet Cracovia Danza, który od zawsze popularyzuje poloneza i aktywnie działa na rzecz wpisania tego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w marcu w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” w Katowicach weźmie udział we wspólnym wykonywaniu poloneza Chopina, co związane jest z biciem rekordu Guinnessa.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close