Warszawa: Scena Tańca Studio 2018 – odsłona III i IV: „Osiem stopni wtajemniczenia w taniec”/cz. 3 i 4: Emancypacja i Ekspansja / Emocje i Ekstensyfikacja

Zdjęcie: Warszawa: Scena Tańca Studio 2018 – odsłona III i IV: „Osiem stopni wtajemniczenia w taniec”/cz. 3 i 4: Emancypacja i Ekspansja / Emocje i Ekstensyfikacja

Fot. Karolina Kraczkowska

Wersja do druku

Udostępnij

Trzecia i czwarta odsłona I edycji projektu Scena Tańca Studio 2018, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 30 lipca – 2 sierpnia 2018 roku. Trzecia odsłona programu kuratorskiego Włodzimierza Kaczkowskiego Osiem stopni wtajemniczenia w taniec, który potrwa do sierpnia, poświęcona będzie tematom: Emancypacja i Ekspansja, a czwarta – Emocje i Ekstensyfikacja. W programie znajdą się: performanse taneczne (Seans z Pamelą Marty Ziółek, Polowanie Weroniki Pelczyńskiej, Łuczniczki Agnieszki Kryst, Warszawskie Muzeum Tańca Kolektywu FORMAT ZERO), performans dla dzieci (Darklena HOTELOKO movement makers), spektakl tańca butoh (Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh), spektakl tańca współczesnego (Melencolia Sopockiego Teatru Tańca), spektakl realizowany w ramach programu Art Stations Foundation Solo Projekt Plus 2018 (Sci-Fi Ceremonials Karoliny Kraczkowskiej).

Kurator Włodzimierz Kaczkowski o trzeciej odsłonie pisze: „Emancypacja kojarzy się głównie z emancypacją kobiet, dotyczy jednak każdej formy wyzwolenia, uniezależnienia czy zdobycia równych praw. Można  mówić również o emancypacji tańca współczesnego spośród innych dziedzin sztuki, jak też – o emancypacji performansu spod władzy tańca. Nikomu nie trzeba udowadniać, że taniec w Polsce ma twarz kobiety. W tej odsłonie Sceny Tańca Studio 2018 kobiety  są autorkami wszystkich czterech choreografii. W pozostałych odsłonach programu kuratorskiego Osiem stopni wtajemniczenia w taniec również stanowią zdecydowaną większość. W najbliższej odsłonie Sceny Tańca Studio ylko performans Łuczniczki Agnieszki Kryst zajmuje się bezpośrednio tematem feministycznym. Przedstawia rolę kobiety-modelki w procesie tworzenia dzieła przez artystę-mężczyznę. Pozostałe choreografki zajmują się tematami, ważnymi dla współczesności, które jeszcze niedawno stanowiły domenę mężczyzn – formami rytuałów, jak w Seansie z Pamelą u Marty Ziółek; ostrzeżeniem przed całkowitą kontrolą jednostki w nowym społeczeństwie, jak w Polowaniu Weroniki Pelczyńskiej, czy poszukiwaniem źródeł tańca współczesnego w Warszawskim Muzeum TańcaStowarzyszenia i Kolektywu Artystycznego FORMAT ZERO. Pojęciem określającym te cztery spektakle, a  zarazem typowym dla rozwoju tańca, jest również Ekspansja – zagarnianie nowych terenów, pozornie nietypowych dla tańca. Mamy do czynienia z ekspansjąnowych tematów, nowych form, nowych środków wyrazu, nowych przestrzeni. Niech więc Emancypacja i Ekspansja będą kolejnymi stopniami wtajemniczenia w wakacyjnej odsłonie Sceny Tańca Studio i  wytaczają nowe kierunki w tańcu na przyszłość.”.

Kurator Włodzimierz Kaczkowski o czwartej odsłonie pisze: „Wszyscy wiemy, jak ważne są w tańcu emocje. Zdajemy sobie sprawę z tego, że uzupełniają a czasami nawet zastępują umiejętności warsztatowe. Umożliwiają publiczności udział w przedstawieniu, uwiarygadniają postaci, są sprawdzianem zaangażowania tancerzy w sprawy, o których opowiada spektakl.W sierpniowej odsłonie Sceny Tańca Studio 2018 zaprezentujemy co najmniej dwa przedstawienia, które zajmują się emocjami wprost, jako osobnym tematem. Pierwsze z nich to Melencolia Sopockiego Teatru Tańca a drugie – Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh w choreografii Sylwii Hanff.. W pierwszym przypadku spektakl nawiązuje do  postaci  i rekwizytów ze znanego obrazu Melancholia Albrechta Dürera, a w drugim artyści przygląda się żałobie; uczuciu żalu, wynikającemu ze straty, wyrażonemu w formie lamentu. Dwa ze spektakli sierpniowej odsłony Sceny Tańca Studio 2018  zakładają udział publiczności w przedstawieniu: Performance Międzygatunkowy Aleksandry Osowicz oraz Darklena HOTELOKO movement makers. Oba spektakle zachęcają widzów (w pierwszym przypadku dorosłych, w drugim – dzieci) do aktywnego uczestnictwa i znajdowania sobie własnego miejsca wśród wykonawców. Obydwa przedstawienia reprezentują Ekstensyfikację tańca, czyli  możliwości poszerzania jego oddziaływania przez zagospodarowanie nowych obszarów i natężenie działań. Solo Sci-Fi Ceremonials Karoliny Kraczkowskiej, zrealizowane w ramach programu Art Stations Foundation „Solo Projekt Plus 2018”, spektakl z pogranicza gatunku Science Fiction odwołuje się do filmów i stawia pytania, które – być może – już niedługo będą ludzi zajmować. Jak odróżnić człowieka od replikanta, czyli jego kopii? Co jest jeszcze iluzją, a co – rzeczywistością w opanowanym przez media świecie? Spektakl ten również przedstawia Ekstensyfikację, tym razem dotycząca czasu – poszerzenie  rzeczywistości o wyobrażoną przyszłość. Nikomu nie udało się do tej pory precyzyjnie przewidzieć tego, co nadejdzie, pozostaje więc tylko wiara w to, że przyszłość będzie wyglądać inaczej niż to, co znamy. Sierpniowa odsłona Sceny Tańca Studio 2018 kończy program  Osiem stopni wtajemniczenia w taniec. Z pewnością nie podjęliśmy wszystkich tematów czy pojęć, kojarzących się z tańcem. Nowi kuratorzy będą mogli dodać Erratę do – trochę żartem – zaproponowanych klasyfikacji. Mam nadzieję, że w ciągu czterech miesięcy trwania programu Osiem stopni wtajemniczenia w taniec udało się przybliżyć publiczności taniec jako dziedzinę sztuki i zachęcić do uczestnictwa w kolejnych odsłonach Sceny Tańca Studio 2018.”

Program III odsłony (Emancypacja i Ekspansja):

30 lipca, godz. 19.00

Marta Ziółek, Seans z Pamelą (Duża scena, Foyer, Modelatornia)

 

20.30

Weronika Pelczyńska, Polowanie (Malarnia)

31 lipca, 19.00

Agnieszka Kryst, Łuczniczki (Foyer)

20.00

Kolektyw Artystyczny FORMAT ZERO, Warszawskie Muzeum Tańca (Duża scena)

Program IV odsłony (Emocje i Ekstensyfikacja):

1 sierpnia, 18.00

HOTELOKO movement makers, Darklena (Malarnia)

19.00

Sopocki Teatr Tańca, Melencolia (Duża Scena)

2 sierpnia, 18.00

Osowicz/Ostrowska/Grudziński/Ptasznik/Michailova, Performance Międzygatunkowy (Plac Defilad)

19.15

Teatr Limen Butoh, Ogrody opuściły swoje drzewa (Duża scena)

20.15

Karolina Kraczkowska/Art Stations Foundation, Sci-Fi Ceremonials (Modelatornia)

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

BILETY na wszystkie spektakle poza plenerowym (wstęp wolny): 20 zł 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kurator: Włodzimierz Kaczkowski

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Studio Teatr Galeria (miniaturka) IMIT (miniaturka)

 

Dofinansowano ze środków:

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close