Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART jest międzynarodowym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych z obszaru sztuk performatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem teatru: pozainstytucjonalnego, autorskiego, niewerbalnego, eksperymentalnego, alternatywnego i innowacyjnego. Impreza odbywa się w Katowicach i miastach ościennych. Festiwal powstał w 1994 roku i jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez teatralnych w Polsce. Dyrektorem artystycznym od początku istnienia imprezy jest Marcin Herich.  XXIV edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-17 czerwca 2018 roku. Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace, oprócz gospodarzy, znaleźli się m.in. Compagnie Mossoux-Bonté, Ivo Dimchev, Delgado Fuchs i United Cowboys, a wśród polskich artystów: Aurora Lubos, Anna Steller i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz, duet TukaWach, a także Teatr Amareya, który na festiwal wspólnie z Teatrem A Part przygotowuje premierę Cztery. Prezentacje spektakli odbywać się będą w Katowicach i Chorzowie.

 

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part odbędzie się w dniach 8-17 czerwca 2018 roku. Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace, oprócz gospodarzy, znaleźli się m.in. Compagnie Mossoux-Bonté, Ivo Dimchev,  Delgado Fuchs i United Cowboys, a wśród polskich artystów: Aurora Lubos, Anna Steller i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz, duet TukaWach, a także Teatr Amareya, który na festiwal wspólnie z Teatrem A Part przygotowuje premierę Cztery.  Prezentacje spektakli odbywać się będą w Katowicach i Chorzowie.

 

Spektakle ruchowo-taneczno-wizualne w programie:

 

9 czerwca, sobota

godz. 16.00 i 18.00, informacja o miejscu po dokonaniu rezerwacji

Teatr A Part: Przejrzystość pustki

[solo/teatr/teatr wizualny]

„Nie ma wiecznej ciszy tych nieskończonych przestrzeni, bo właściwie nie ma ciszy, ani przestrzeni, ani pustki. Świat, który znamy, świat, który tworzymy, świat ludzki jest okrągły, gładki, jednorodny i ciepły jak pierś kobiety”

Michel Houellebecq, Cząstki elementarne

 

Bilety w cenie 25 zł. Limitowana liczba miejsc. Uczestnictwo wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Informacje i rezerwacje pod adresem: przejrzystoscpustki@wp.pl

 

Więcej

 

godz. 20.00 Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24

Aurora Lubos: Witajcie. Welcome

[solo/teatr tańca/performans]

 

„Interesuje mnie człowiek: bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski  człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie. Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performensu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie w październiku 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących obserwatorach”.

Aurora Lubos

 

Bilety w cenie 25 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Kinoteatru Rialto.

Więcej

 

10 czerwca, niedziela, godz. 20.00, Sala Teatralno-Kinowa Pałacu Młodzieży, ul. Mikołowska 26

Compagnie Mossoux-Bonté: Smak trucizny [teatr wizualny/teatr tańca]

 

Smak trucizny to swoista kontynuacja przedstawienia Historia oszustwa, prezentowanego na Festiwalu A Part w 2016 roku. Nicole Mossoux i Patrick Bonté kontynuują fantasmagoryczną lekturę współczesnego świata. Przenikliwie spoglądają na jego impasy i iluzje.  Oto pięciu ekspertów-performerów testuje na sobie współczesne sposoby zachowania. Poddają się eksperymentom, przypatrując się sami sobie z rygorystyczną, naukową precyzją. Stawiają się w szeregu sytuacji: odgrywanie się na innych, gra władzą, nałogi, nadużycia, zachowania perwersyjne. Wyzwolone impulsy, uwolnione od barier moralnych, okazują się szybko zamieniać w smutne namiętności. Dziewięć testów rytmizuje pokaz. Krok po kroku, z kolejnych dysonansów wyłaniają się polityczne i uniwersalne wnioski: czyż wszystko nie łączy się ze sobą: od intymnych ekscesów po losy społeczeństw?

 

Bilety w cenie 35 zł. Rezerwacje: rezerwacjeapart@wp.pl, przedsprzedaż biletów w kasie Teatru Korez, sprzedaż w kasie Sali Teatralno-Kinowej Pałacu Młodzieży na 2 godziny przed spektaklem.

Więcej

 

11 czerwca, poniedziałek, godz. 20.00, Teatr Korez, plac Sejmu Śląskiego 2

Anna Steller i Krzysztof „ Leon” Dziemaszkiewicz: Strefa zagrożenia

[teatr tańca/performans]

 

Dwójka ludzi zamknięta w hotelowym pokoju, w mieście w stanie wojny próbuje zbliżyć się do siebie, nawiązać kontakt. Ich gesty są przenikliwym wołaniem o miłość i zainteresowanie. Każdy z performerów ma oznaczone pole działania, swoistą czasoprzestrzeń, w której próbuje znaleźć miejsce dla siebie, jednocześnie respektując lub też świadomie ignorując potrzeby drugiej osoby. W ten sposób tancerze nawiązują do łączącej ich długoletniej współpracy, polegającej na kompromisowych działaniach, ale także na ogromnym ryzyku. Tytułowa Strefa zagrożenia to miejsce, gdzie kumuluje się energia performerów, przestrzeń, w której nie ma wyraźnych granic, gdzie wszystko może się zdarzyć.

Bilety w cenie 25 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Teatru Korez. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej

 

12 czerwca, wtorek, godz. 18.00 i 20.00, informacja o miejscu po dokonaniu rezerwacji

Teatr A Part: Nic. Szkice do Króla Leara

[teatr wizualny/teatr ruchu]

 

To drugi, po powstałych 7 lat wcześniej Szkicach o Ofelii, ze scenicznych „szkiców szekspirowskich” Teatru A Part. Spektakl skupia się na psychologicznych i emocjonalnych wątkach Króla Leara: relacjach córek z mężczyznami, w tym – zwłaszcza – z ojcem oraz relacjach córek między sobą. W przedstawieniu uwydatniony zostaje także zawarty w Królu Learze paradoks nihilizmu. Pod względem formy spektakl ma strukturę reżyserskiego szkicownika. Reżyser daje w nim upust zamiłowaniu do geometrii: układy sceniczne spektaklu zdają się być kreślone i szkicowane na oczach widzów. W efekcie powstają żywe rysunki łączące figuratywność z abstrakcją geometryczną. Przedstawienie podporządkowane jest muzycznej partyturze. W spektaklu wykorzystano cykl nigdy wcześniej nie publikowanych kompozycji zmarłego przed pięcioma laty katowickiego artysty Piotra Szmitke pod tytułem 17 miniatur na orkiestrę.

 

Info i rezerwacje: nicszkice@wp.pl)
Bilety w cenie 35 zł. Limitowana liczba miejsc. Uczestnictwo wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

Więcej

 

13 i 14 czerwca,  środa w godz. 16.00-19.20, dla jednego widza, Galeria Teatru Korez, plac Sejmu Śląskiego 2

TukaWach: 1923.Webcam

[teatr internetowy/performans]

 

To seria tańców-poematów transmitowanych na żywo przy pomocy kamerki internetowej podczas intymnego spotkania z jednym widzem. Organizatorzy zaplanowali 20 pokazów.

 

O spektaklu – od autorek:

1923.webcam to Teatr jako Sieć (the Web) i Sieć jako Teatr. Jako duet TukaWach postanowiłyśmy potraktować fakt braku fizycznego miejsca do pracy twórczej jako wyzwanie i przenieść swój kolejny projekt 1923.webcam w przestrzeń wirtualną. Paradoksalnie w tym nowym, nieznanym przedsięwzięciu pomaga nam dwójka tancerzy sprzed niemal 100 lat. Anita Berber i Sebastian Droste nie znaleźli się w podręcznikach historii tańca współczesnego, jednak ich radykalne życie i twórczość otworzyły nas na kompletnie nową formę poszukiwań, ponieważ pragniemy, aby szeroko pojęta eksploracja twórcza i ryzyko za tym idące była charakterystyką naszej współpracy. Tańce występku, zgrozy i ekstazy to wieczór taneczny prezentowany przez Berber i Droste w Berlinie w latach dwudziestych XX wieku.

 

Spektakl dla 1 widza. Bilety w cenie 20 zł. Sprzedaż biletów w kasie Teatru Korez. Organizatorzy nie przyjmują rezerwacji. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej

 

14 czerwca, czwartek,  godz. 20.00, Teatr Korez, plac Sejmu Śląskiego 2

Delgado Fuchs: Nirwana

[teatr tańca/performans]

 

Przedstawienie inspirowane jest postawami i gestami niektórych popularnych dyscyplin sportowych, takich jak łyżwiarstwo figurowe i pływanie synchroniczne, a także tańcem klasycznym. Flirtując z formalną abstrakcją i intensywnością, twórcy spektaklu obserwują motorykę ludzi uprawiających te dyscypliny i naśladują ich. Popadają przy tym w egzaltację, zdumienie i rozbawienie. Zmierza to ku zmysłowemu eksponowaniu erotycznych pozycji. Pozycje i fragmenty ruchów podążają jeden za drugim jak ciąg kadrów. Integralność ciał aktorów zostaje rozbita, podobnie jak czas trwania przedstawienia.

 

Bilety w cenie 30 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Teatru Korez.

Więcej

 

15 czerwca, piątek, godz. 18.00 i 20.00, informacja o miejscu po dokonaniu rezerwacji

Teatr A Part i Teatr Amareya : Cztery

[teatr tańca/teatr wizualny]

 

Cztery  to najnowszy spektakl Teatru A Part, powstały w koprodukcji z gdańskim Teatrem Amareya. Będzie to premierowe wystawienie.

 

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Cztery performerki. kobiety, osoby, ciała.
Cztery w Japonii i Korei jest homofonem słowa „śmierć”.
W kulturze europejskiej jest liczbą człowieka, symbolizuje materię i doczesny porządek.
Cztery strony świata, cztery pory roku i cztery żywioły.
Czterej jeźdźcy Apokalipsy.
Cztery rzeczy nienasycone: otchłań, łono niewiasty, ziemia i ogień.

Iinfo i rezerwacje: czteryapart@wp.pl

Bilety w cenie 30 zł. Uczestnictwo wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsca. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej

 

17 czerwca, niedziela

godz. 18.00, Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24

Ivo Dimchev: I-VO – koncert

 

Ivo Dimchev to jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych performerów w Europie, słynący z łamania tabu. Choć jego prace łączą w sobie performans, taniec, teatr i sztuki wizualne, w centrum pozostaje jego muzykalność i znakomity talent wokalny. To właśnie piosenki przyniosły Dimchevowi niebywały sukces. Artysta nieustannie podróżuje, przemierzając świat ze swoimi koncertami solowymi i muzycznymi performansami, łaczącymi wirtuozerię i charyzmę sceniczną z nieprzewidywalnością.

 

Bilety w cenie 35 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Kinoteatru Rialto.

Więcej

 

godz. 20.00

United Cowboys: Studia nagości. Menu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, ul. Konopnickiej 1

[teatr tańca/teatr wizualny]

 

Będzie to seria kilkunastu niezależnych krótkich spektakli tanecznych, które łączy motyw kobiecej nagości. Każde wystawwienie spektaklu to unikatowy, jednorazowy wybór kilku krótkich  przedstawień, ułożonych w nową, osobną dramaturgiczną całość. Menu przygotowane dla festiwalu składa się z czterech spektakli solowych: Szkło, Cykl Kto: 1, Cykl Kto: 3 oraz Czy jestem duża?.

 

 „Fascynuje mnie wykonawca i jego nagie ciało, wrzucone w sztuczne otoczenie, gdzie musi powrócić do źródła swojego wyglądu i prawdy o sobie. Chociaż ogołocone i drży, to tkwi w nim moc. Ten pomysł jest zainspirowany między innymi fascynacją starożytnych Greków ludzkim ciałem, ich pasją dla odzwierciedlania tekstury skóry w rzeźbie i żywiołowości w podejściu do struktury ludzkich mięśni. Ciało piękne i bohaterskie, tak podatne na zranienie. Z mojego punktu widzenia nagość w dzisiejszych czasach zbyt rzadko odsłaniana jest w ciszy i szczerości, w formie, gdy staje się tym czym jest: cudem natury. Bez nauki, bez religii, z czystego zdumienia”.
Maarten van der Put

 

Bilety w cenie 35 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Teatru Rozrywki. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej

 

 

Strona festiwalu:  http://apart.art.pl/pl/a-part-festiwal/

 

***

 

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A Part

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje.

Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

       

 

 Katowice - miasto ogrodów (miniaturka)  Narodowe Centrum Kultury (miniaturka)Śląskie - pozytywna energia (miniaturka)

 

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ibis Budget Katowice Centrum, Teatr Rozrywki w Chorzowie oraz Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela (Belgia) w Warszawie.

Patronat medialny:„Gazeta Wyborcza”, Antyradio, TVP Katowice, E-teatr, Teatralny, Monodramus, Silesiakultura, Dziennik Teatralny, taniec POLSKA, Teatralia, Teatr dla Was.

Aktualności i informacje okołofestiwalowe na portalu społecznościowym Facebook

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close