Łódź: Muzeum Sztuki (ms¹) „Układy odniesienia. Choreografia w muzeum” – wystawa

Zdjęcie: Łódź: Muzeum Sztuki (ms¹) „Układy odniesienia. Choreografia w muzeum” – wystawa

Fot. Eva Bertram dla HZT Berlin.

Wersja do druku

Udostępnij

Efektem eksperymentów w dziedzinie tańca w drugiej połowie XX wieku było znaczne poszerzenie rozumienia pojęcia choreografii. Termin ten, jako zbiór różnorodnych praktyk przez dekady rozwijanych na skrzyżowaniu sztuk, współcześnie nie musi już oznaczać wyłącznie komponowania ruchu ciał czy zapisu tanecznych kroków. Narzędzia choreograficzne służą wytwarzaniu relacji między różnymi elementami w organizujących czas i przestrzeń strukturach, a także badaniu ich dynamiki i intensywności. Choreografia pozwala na krytyczną refleksję nad cielesnością, podmiotowością, performatywnością i samymi warunkami produkcji sztuki. Jest rodzajem zmysłowej analizy, która działa na przecięciu tego, co intymne, społeczne, polityczne, estetyczne.

 

Wystawa Układy odniesień. Choreografia w muzeum w Muzeum Sztuki w Łodzi  ma na celu przyjrzenie się praktykom choreograficznym oraz sposobom prezentacji działań performatywnych wspólnie z grupą polskich choreografek i choreografów. Artyści zaproszeni zostali do tymczasowego wykorzystania pierwszego piętra Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 jako przestrzeni prób i badań. W trakcie pobytu w Muzeum, w godzinach jego regularnego otwarcia, twórcy powrócą do zagadnień obecnych w ich dotychczasowych pracach, badając możliwości otwarcia własnej praktyki artystycznej na widzów. W drugiej połowie kwietnia opuszczą przestrzeń wystawy, zostawiając po sobie partytury, obiekty, dokumenty i sytuacje, których w Muzeum będzie można doświadczać do 8 maja 2016 roku.

Działania artystów oraz pozostawione po nich ślady, będą okazją do przemyślenia roli ruchu, uważności i wielozmysłowej percepcji w naszej ciągle aktualizującej się relacji z otoczeniem. Co kieruje  naszą uwagą? Jaką rolę w percepcji odgrywają emocje, afekty i wyobrażenia? W jaki sposób na nasze działanie wpływa to, na co patrzymy? Jak komponujemy się z dynamiką ruchu innych elementów w otaczającej nas rzeczywistości? Co dla nas jest układem odniesienia?

Kuratorzy: Katarzyna Słoboda, Mateusz Szymanówka

Artystki/artyści: Alex Baczyński-Jenkins, Przemek Kamiński, Ramona Nagabczyńska, Anna Nowicka, Magdalena Ptasznik, Agata Siniarska, Iza Szostak, Kasia Wolińska, Marta Ziółek.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

9 kwietnia 2016, ms¹ (sobota) godz. 11.00-19.00

godz. 11.00-14.00 Warsztaty z choreografkami

godz. 15.00-18.00 Otwarte działania choreograficzne

godz. 18.00 Dyskusja z udziałem artystów/artystek, prowadzenie: Mateusz Szymanówka

16 kwietnia 2016, ms¹ (sobota) godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie (Mateusz Szymanówka)

23 kwietnia 2016, ms¹ (sobota) godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie (Katarzyna Słoboda)

8 maja 2016, ms¹ (sobota) godz. 17.00

Działanie choreograficzne z udziałem Alexem Baczyńskiego-Jenkinsa

 

Szczegółowe informacje nt. wydarzeń na stronie www. oraz profilu fb Muzeum Sztuki w Łodzi:

http://msl.org.pl/pl/wydarzeniams/wystawy-biezace/wystawa-choreograficzna-uklady-odniesienia–choreografia-w-muzeum.html

https://www.facebook.com/muzeumsztuki

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Łódź: Muzeum Sztuki w Łodzi (ms¹), ul. Więckowskiego 36. Wystawy: pon.: nieczynne, wt. 10.00 - 18.00 śr.-ndz.: 11.00 - 19.00.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close