Poznań: Polski Teatr Tańca i bodytalk „Solidaritot I Solidar-Noc”

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca i bodytalk „Solidaritot I Solidar-Noc”

Fot. materiały Polskiego Teatru Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca z Poznania i bodytalk z Münster zapraszają na poznańską premierę spektaklu Solidaritot I Solidar-Noc. Za choreografię i reżyserię przedstawienia odpowiadają wspólnie Yoshiko Waki, która w Berlinie pracowała m.in. z twórcą politycznego teatru tańca, Johannem Kresnikiem,  oraz reżyser Rolf Baumgart, współtwórca zespołu bodytalk. Będzie to druga współpraca Polskiego Teatru Tańca i bodytalk, po Jewrope (2014).

O spektaklu:

W związku z ostatnimi zakłóceniami życia, twórcy zadają pytanie: co to oznacza dla nas wszystkich? W sierpniu 1980 roku rozpoczęło się polskie lato miłości. Dzieci nie mogły doczekać się przebudzenia. W snach niecierpliwie marzyły o pracy w stoczni jako operatorzy dźwigu i elektrycy. Zwodowanymi statkami miały popłynąć ku wolności. Czy zdobywając centrum Europy, dotknęły POLarnego zimna?  Następnego dnia poeci – także ci wielcy – gorzko zapłakali. Boleśniej niż kiedykolwiek upadli, pogrążając się w toni milczenia. A wtedy to słowo zniknęło i język pozostał już bez niego – SOLIDARNOŚĆ.

Reżyseria, choreografia i dramaturgia: Yoshiko Waki i Rolf Baumgart

Muzyka na żywo: Damian Pielka
Scenografia: Mirosław Kaczmarek
Światło: Klaus Dilger
Koordynatorzy ds.produkcji: Maximilian Körner i Robert Chodyła

Koprodukcja: Theater im Pumpenhaus Münster

Występują i współtworzą: Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Volodymyr Makovskyi, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong

Światła: Przemysław Garczyński

Obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska

Obsługa spektaklu: Daniel Wiśniewski

Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Czas trwania: ok. 60 minut

Spektakl dla widzów powyżej 18. roku życia.

Urodzona w 1965 roku w Japonii, Yoshiko Waki uzyskała dyplom na Wydziale Tańca i pedagogiki Tańca w Państwowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Heidelberg-Mannheim w Niemczech w 1985/86. Od tego czasu tańczyła i przygotowywała choreografie w wielu miejscach na świecie, od Hamburga po Hong Kong. Była związana z kilkoma niezależnymi zespołami w Niemczech, dwa lata tańczyła w City Contemporary Dance Company w Hong Kongu. Uczestniczyła w projektach Teatru Miejskiego w  Münster w Państwowym Teatrze w Darmstadt, a następnie przeniosła się do Volksbühne w Berlinie, do zespołu Johanna Kresnika, w którym pracowała m.in. z Christophem Schlingensiefem. Kolejnym etapem była współpraca z Operą w Bonn, z takimi choreografami jak Johann Kresnik i Susanne Linke. Z orkiestrą Berlińskich Filharmoników, we współpracy z Vivienne Newport stworzyła choreografię do społecznego projektu tanecznego Launen der Natur (Wybryk natury) Jeana-Philippe’a Rameau.

bodytalk został założony w 2008 roku przez Yoshiko Waki i reżysera Rolfa Baumgarta po likwidacji sekcji tańca w Operze w Bonn. Credo zespołu brzmi: „co się dzieje, kiedy zderzają się ze sobą rzeczywistość i taniec?”.

Bodytalk cieszy się wsparciem „Spitzenforderung Tanz” (High-Peak-Funding) in Nadrenii Północnej-Westfalii i od 2016 roku zapraszany jest jako artysta-rezydent przez Theater im Pumpenhaus w Münster. Zespół otrzymał wiele nagród. Pierwsza koprodukcja Polskiego Teatru Tańca z bodytalk Jewrope w 2014 roku została uhonorowana w Kolonii nagrodą przyznawaną teatrom tańca (Kölner Tanztheaterpreis).

Damian Pielka – związany z Warszawą kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, założyciel i lider zespotu Japoto, z którym przygotował album pt. Japoto. Komponuje muzykę filmową i do spektakli teatralnych. Współpracował z bodytalk kilkakrotnie, m.in. przy produkcji spektaklu Jewrope.

Polski Teatr Tańca i bodytalk „Solidaritot I Solidar-Noc” - belka logotypów (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82. Premiera poznańska.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close