Kraków: Dominik Więcek „Café Müller”

Zdjęcie: Kraków: Dominik Więcek „Café Müller”

Dominik Więcek „Café Müller”. Fot. Maciej Nowak

Krakowski Teatr KTO zaprasza na pokaz spektaklu Café Müller Dominika Więcka, arcydzieła Piny Bausch w interpretacji Dominika Więcka – jednego z 20 priorytetowych artystów roku 2023 sieci Aerowaves

Wersja do druku

Udostępnij

Dominik Więcek o swoim spektaklu:

Café Müller to tytuł czteroczęściowego wieczoru, którego premiera odbyła się 20 maja 1978 roku. Oprócz choreografii Piny Bausch, która do dziś jest regularnie wykonywana, na ten wieczór pierwotnie złożyły się dzieła autorstwa Gerharda Bohnera, Gigi-Gheorghe Caciuléanu i Hansa Popa. Twórcy wspólnie ustalili, że każdy z nich stworzy spektakl, zawierający następujące elementy: kawiarnia, ciemność, ktoś upada, ktoś podnosi, wchodzi ruda kobieta, wszystko milknie. Café Müller Piny Bausch to opowieść o samotności, odosobnieniu, nieodwzajemnionej miłości, żałobie i rozpaczy. Spektakl poruszający, bo opowiada o tematach bliskich każdemu. Ikoniczny, bo na jego podstawie można wytłumaczyć czym jest Tanztheater. Wyjątkowy, bo występowała w nim sama Pina. Dla mnie – po prostu genialny. Moje Café Müller to fanficiton. W oparciu o już istniejący spektakl, jego świat i postacie, tworzę obrazy nawiązujące do własnej historii. Urodzony w Iserlohn, małym mieście w Nadrenii-Westfalii w Niemczech, a wychowany w Polsce, od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby moi rodzice nie podjęli decyzji o powrocie do kraju? Poszukując odpowiedzi puszczałem wodze fantazji i tworzyłem hipotetyczne scenariusze, podróżując po Niemczech, po moim rodzinnym mieście, badając język niemiecki i spotykając się z polskimi artystami, którzy tam mieszkają. Spektakl nie jest jednak opowieścią, o tym co mogło się wydarzyć. To nie próba stworzenia alternatywnego życiorysu, a podzielenie się emocjami, które towarzyszyły mi, gdy po raz kolejny zadawałem sobie pytanie, co by było gdyby?

Realizatorzy:

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Dominik Więcek
Muzyka: Przemek Degórski
Reżyseria oświetlenia: Jacqueline Sobiszewski
Projekt kostiumu: Nikola Fedak
Wykonanie kostiumu: System mody / Serafin Andrzejak
Konsultacje językowe: Joanna Pędzisz
Zdjęcia: Maciej Nowak
Czas trwania: 40 min
Producent: Lubelski Teatr Tańca

Premiera 11 listopada 2021 roku, 25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie

Wsparcie prac badawczych: Tanzrecherche NRW, Theater im Pumpenhaus, Tanzfaktur Köln, Folkwang Universität der Künste, Lubelski Teatr Tańca

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem projektu w Lublinie jest Centrum Kultury w Lublinie.

Dominik Więcek „Cafe Müller”. Fot. Maciej Nowak

Dominik Więcek „Cafe Müller”. Fot. Maciej Nowak

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close