Z przykrością informujemy, że w nocy z 20 na 21 grudnia 2023 roku, w wieku 68 lat zmarł prof. Zbigniew Majchrowski, literaturoznawca, teatrolog, wieloletni profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Teksty profesora Majchrowskiego wielokrotnie gościły na naszym portalu.

Wersja do druku

Udostępnij

Pracował w Instytucie Filologii Polskiej od 1977 roku, kiedy to ukończył studia polonistyczne (seminarium prof. Marii Janion) i został asystentem. Debiutował naukowo w 1977 na łamach miesięcznika „Dialog” i dwumiesięcznika „Teksty”. Był członkiem zespołu redakcyjnego serii wydawniczej Transgresje pod kierunkiem prof. Marii Janion. W 1986 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy Dramat poety w twórczości Tadeusza Różewicza (promotor: prof. Maria Janion), w 1999 habilitował się na podstawie książki Cela Konrada. Powracając do Mickiewicza. W 2007 otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 2005-2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw nauki IFP UG. W latach 2006-2010 kierował utworzonym przez siebie Zakładem Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej. W 2006 był inicjatorem nadania Tadeuszowi Różewiczowi godności doktora honoris causa UG. W latach 2007-2019 wchodził w skład Komitetu Nauk o Literaturze PAN, a od 2020 był członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN.

Wśród zainteresowań badawczych profesora Majchrowskiego znajdowały się historia literatury i kultury epoki romantyzmu, wieku XX i naszej współczesności, antropologia literatury i sztuk widowiskowych, współczesna kultura medialna oraz krytyka artystyczna.

W ostatnim czasie opublikował książkę monograficzną Krypta Gustawa w serii  seria „Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego” (nagrody i wyróżnienia: Pomorska Nagroda Artystyczna, Nagroda Komitetu Nauk o Sztuce PAN w zakresie teatrologii, nominacja do nagrody Teatralna Książka Roku, nominacja do Nagrody im. Jerzego Giedroycia, nominacja w plebiscycie „Pomorskie Sztormy” w kategorii Sztormu Kulturalnego). W roku 2022 nakładem Cambridge University Press ukazała się wieloautorska monografia A History of Polish Theatre, w której znalazł się rozdział o teatrze romantycznym, napisany przez prof. Majchrowskiego (wespół z prof. Włodzimierzem Szturcem z UJ)

Składamy rodzinie i bliskim profesora szczere wyrazy współczucia.

Biografia za stroną Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski | Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego (dostęp 21.12.2023)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close