Ludzie tańca

Monika Kiwak

  • tancerka
  • pedagożka
Zdjęcie: Monika Kiwak

„Ciało jako dzieło sztuki”, Mazowiecke Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Fot. Marcin Kucewicz

Wersja do druku

Udostępnij

Monika Kiwak (1982) – magister filologii polskiej oraz wiedzy o teatrze (dramatologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentka wydziału tańca w Performers House (2009, Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego (Narodowe Centrum Kultury). Uczestniczka certyfikowanego Kursu Body-Mind Centering® (Słowacja, Polska 201 -2015). Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie, praktykując improwizację z podejściem BMC®.

W latach 2013, 2015, 2017 i 2019 otrzymała stypendium na udział w Alternatywnej Akademii Tańca, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Rezydentka projektu Dance Move Cities (Kraków, Ryga 2013-2014, m.in. z Verą Mantero i Mårtenem Spångbergiem). W 2017, dzięki wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, odbyła wizytę studyjną i szkolenie dla pedagogów w Rzymie u Segni Mossi, łączące ruch i znaki graficzne Wielokrotnie wybierana przez Andrew Morrisha do treningu improwizacji solowej jako performance dla zaawansowanych tancerzy. W 2019 roku dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca (program Wspieranie aktywności międzynarodowej) odbyła stypendium w Szwecji, trenując u Andrew Morrisha i Petera Trotmana.

Współpracowała m.in. z takimi instytucjami, festiwalami i programami performatywnymi, jak: Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Art Fraction Foundation w Poznaniu, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Dom Kultury INSPIRO w Podłężu, Dziecięcy Warsztat Tańca w Krakowie, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Studio im, Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Barakah w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Jalla! Odzyskaj ciało! , The Meyerhold Center of Theatre w Moskwie, FRATZ International Festival w Berlinie, ricca ricca festa w Japonii

Gra w spektaklach dla najmłodszej widowni oraz dla dorosłych. Praktykuje improwizację solową jako performance, badając poetycką ekspresję wyobraźni. W 2020 dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje spektakl Czując.

Wybrane spektakle:

1. Baby Space, reż.Dalija Acin Theander, Stary Browar Nowy Taniec, Poznań 2013

2. Star Fish, reż. Monika Kiwak, Iwona Olszowska, Teatr Barakah, Kraków 2014

3. LABirynt, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A.Smolki, 2015

4. Digital Garden, Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki, Małopolski Ogród Sztuki, Kraków 2016

5. Kuuki, reż. Alicja Morawska – Rubczak, Scena Wspólna, Poznań 2017,/Tokio 2017

„Sztuka. Czuję to 2” w Galerii Labirynt. Fot. Bartek Żurawski
„60 wszystkiego!” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Fot. Z archiwum Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
Fot. Bartek Żurawski
„GO SOLO” – praktyka improwizacji jako performance’u. Fot. Jakub Wittchen
„GO&DRAW”, Mazowiecke Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Fot. Marcin Kucewicz
„Przepis na taniec”, Stary Browar Nowy Taniec. Fot. Jakub Wittchen
„Smykowizje”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Fot. Sandra Szmigiel
„Kuuki”, reż. Alicja Morawska-Rubczak. Fot.Maciej Zakrzewski
„Ciało jako dzieło sztuki”, Mazowiecke Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Fot. Marcin Kucewicz

powiązane

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close